Nový depozitář a rekonstrukce UPM

Josef Ledvina zprávy září 2013

Praha – Na konci července schválila vláda premiéra Petra Nečase, toho času již v demisi, vypsání zakázky na výstavbu Centrálního depozitáře Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Dlouhodobě plánovaná stavba s předpokládanými náklady 390 milionu bez DPH vyroste na Velké Ohradě v pražských Stodůlkách. Předpokládaným termínem dokončení je rok 2016. Po zahájení stavebních prací na novém depozitáři by mělo být rozhodnuto i o termínu rekonstrukce hlavní budovy UPM na Starém Městě.

O záměru postavit nový depozitář se dočteme již v koncepci rozvoje Uměleckoprůmyslového musea pro léta 2010 až 2017. Zde navržený harmonogram se zpětně jeví jako přehnaně optimistický. Zahájení stavebních prací bylo plánováno na duben 2011 a letos v únoru se již mělo kolaudovat. „Projekt výstavby depozitáře odevzdalo muzeum na ministerstvo v dubnu 2011, výběrové řízení na projektanta se uskutečnilo dávno před tím,“ posteskla si ještě letos v dubnu ředitelka UPM Helena Koenigsmarková.

Potřebné prostředky na stavbu depozitáře i následnou rekonstrukci hlavní budovy budou zajištěny z programu ministerstva kultury Péče o národní kulturní poklad, určeného k financování rekonstrukcí sídel kulturních institucí. Dosud z něj byla hrazena oprava Národního technického muzea, největší položkou má být dlouho připravovaná rekonstrukce hlavní budovy Národního muzea. Program s rozpočtem 10,3 miliardy korun byl schválen vládou již v roce 2006. Jeho plnění v roce 2011 kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad. Nebyl podle něj dostatečně připraven, docházelo v něm k častým změnám a pracoval s nadhodnocenými náklady některých prací. Naposled vláda program Péče o národní kulturní poklad prodloužila loni v červenci do konce roku 2018.

Záměr vybudovat nový depozitář byl od počátku spojen s plánem na celkovou rekonstrukci hlavní budovy muzea na Starém Městě. Její termín má být stanoven až poté, co se začne stavět na Velké Ohradě. „Naše snaha je nechat ji (hlavní budovu) co nejdéle otevřenou pro návštěvníky, tedy počítáme s první etapou rekonstrukce za návštěvnického provozu. Celkové uzavření budovy je nyní naplánováno na konec ledna 2015,“ uvedla pro ČTK mluvčí muzea Jana Ulipová.

Rotunda nového centrálního depozitáře nemá sloužit jen jako úložiště sbírkových předmětů. Vedle zázemí pro návštěvníky zde budou i vědecká a další pracoviště UPM. Reprezentativní historická budova muzea v centru Prahy by měla být po rekonstrukci přístupná v maximálním možném rozsahu veřejnosti. Například její druhé patro, jež v současnosti slouží k deponování sbírek, má poskytnout důstojný a dostatečný prostor pro realizaci krátkodobých výstavních projektů.

Muzeum by se v žádné fázi rekonstrukce nemělo zcela uzavřít veřejnosti. V provozu zůstane Galerie Josefa Sudka na Úvoze a zámek Kamenice nad Lipou, kde muzeum prezentuje svou kolekci nábytku a hraček. Nová expozice ze sbírek UPM nazvaná Česká secese v evropském kontextu se má otevřít v říjnu v Obecním domě. V Domě U Černé Matky Boží, jež převzalo do správy po Národní galerii, pak muzeum chystá novou prezentaci českého kubismu. / pl

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné