O Cenu Petra Parléře

Josef Ledvina staveniště červen 2013

Praha – V 11. ročníku urbanisticko-architektonické soutěže o Cenu Petra Parléře, ve které mají města a obce šanci získat za výhodných podmínek návrhy na úpravu veřejných prostranství či budov ve veřejné správě, zvítězil návrh architektů Martina Rosy a Karla Mrvy na revitalizaci náměstí Budovatelů v Sokolově. Do soutěže se přihlásilo dvanáct architektonických týmů, které navrhovaly úpravy zmíněného sokolovského náměstí nebo Masarykova náměstí v Polici nad Metují.

Vítězný projekt počítá s rozšířením chodníků, odstraněním části parkovacích míst, zvýrazněním vstupního schodiště Hornického domu, který je dominantou náměstí, a výsadbou dvou desítek stromů. Architekti si podle vlastních slov kladli za cíl vnést do prostoru „člověku příjemné měřítko a atmosféru odlišnou od té stávající“, poznamenané dobou vzniku v 50. a 60. letech. Ve svém návrhu vyšli z původní kompozice náměstí a odborná porota, v níž zasedali i místostarostové obou obcí, projekt ocenila mimo jiné pro jeho čistotu a jednoduchost. „Úspěch realizace bude záležet na precizním provedení všech detailů, které mohou místu dodat osobitost a soudobost,“ doplňují hodnotitelé.

Cena má formu řádné ideové urbanisticko-architektonické soutěže. Na odměny je dohromady určeno 240 tisíc korun a oceněné projekty mohou města se souhlasem autorů dál využít. O tom, které lokality budou předmětem zadání soutěže, rozhoduje odborná komise na základě konkurzu, který soutěži předchází. Pořadatelem je o. p. s. Společnost Petra Parléře.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné