Osobnost roku 2012

Johanka Lomová zprávy únor 2013

Praha – Laureáty jedenáctého ročníku Ceny Osobnost roku, která je udělována žijícím autorům za výrazný umělecký počin uplynulého roku, se stali Pavel Mrkus a Krištof Kintera. Desetičlenná odborná komise ocenila shodným počtem bodů Pavla Mrkuse za výstavu v brněnském Domě umění a Krištofa Kinteru za výstavu v Galerii hlavního města Prahy. Vedle uzavřeného hlasování komise je vyhlašována ještě čtenářská anketa, ve které zvítězil Stanislav Kolíbal. Jeho průřezová výstava v Jízdárně Pražského hradu byla jedinou z loňských retrospektiv, kterou porotci vybrali mezi finalisty.

Dvojice Pavel Mrkus a Krištof Kintera má jen málo společného. Výstava Krištofa Kintery s názvem Možnosti analýzy byla jakousi předběžnou retrospektivou populárního umělce s nezaměnitelným smyslem pro humor a do pražské Městské knihovny přilákala více jak dvacet tisíc návštěvníků. Pro Pavla Mrkuse byla naopak výstava Next Time v Domě Pánů z Kunštátu jeho první větší prezentací v českém prostředí. Mrkus, který byl jako jediný český umělec za posledních deset let pozván na hlavní výstavu Benátského bienále, pracuje s videoinstalacemi a estetikou studeného počítačového umění.

Cenu má podobu autorské variace na slavný Malevičův černý čtverec, kterou pro vítěze vytváří předchozí laureát. Letošní ročník je výjimečný nejen v tom, že cena má dva vítěze, ale i v tom, že Kintera je laureátem druhý rok po sobě. „Černý čtverec od Krištofa Kintery dostane Pavel Mrkus, co ale dáme Krištofovi, budeme muset ještě vymyslet,“ komentuje to zakladatel ceny, ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu Marcel Fišer. Cena Osobnost roku je udělována od roku 2002, v posledních třech ročnících jsou jejími organizátory vedle chebské galerie časopis Art+Antiques a internetový portál artalk.cz.


Pořadí v první desítce podle poroty:

1.-2. Krištof Kintera              57 b.
1.-2. Pavel Mrkus                 57 b.
3. Jiří Franta-David Böhm   48 b.
4. Stanislav Kolíbal              44 b.
5. Richard Loskot                 41 b.
6. Dominik Lang                   32 b.
7. Pavla Sceranková            30 b.
8. Rafani                              29 b.
9.-11. Jaromír Novotný        28 b.
9.-11. Kateřina Šedá            28 b.
9.-11. Ivan Kafka                   28 b.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné