Osobnost roku 2013

Johanka Lomová zprávy duben 2014

Praha – Již po dvanácté byla udělena cena Osobnost roku. Vyznamenán byl Dominik Lang, sochař a v současné době také pedagog na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Cena je udělována za výjimečný počin v uplynulém roce. U Langa porota ocenila především jeho zahraniční výstavu v pavilonu vídeňské Secese tematizující Gutfreundovu sochu Úzkost a prostorovou instalaci v Domě umění v Českých Budějovicích (Procházet zdí). Velkou pozornost vzbudila i jeho instalace ve Veletržním paláci v rámci finále Ceny Jindřicha Chalupeckého. Vůbec poprvé se tak osobností roku stal laureát Chalupeckého ceny.

Během večera v Café Sladkovský proběhlo slavnostní předání ceny. Již tradičně se jedná o  černý čtverec, který vždy po svém pojednává laureát uplynulého ročníku. Pavel Mrkus dostal v loňském roce od Krištofa Kintery fotorámeček s malevičovským motivem, Mrkus zas v logice své vlastní tvorby jednoduše vepsal čtverec do krátkého HTML kódu.

„Smyslem ceny není říct, kdo byl v loňském roce absolutně nejlepší. Chceme spíš připomenout, co zajímavého se loni na umělecké scéně událo, proto také uveřejňujeme seznam všech finalistů a prvních deset z nich i s počtem obdržených bodů,“ vysvětluje Jan Skřivánek, šéfredaktor Art+Antiques motivaci organizátorů ceny.

Druhým v pořadí byl Tomáš Džadoň, jenž porotu zaujal Památníkem lidové architektury. V rámci Košic hlavního města kultury instaloval soubor tradičních dřevěnic z nedaleké vesnice na střechu panelového domu. Třetí se v rámci bodování umístila Eva Koťátková, která se v loňském roce hned několikrát představila v zahraničí – v kurátorském projektu Encyklopedický palác na 55. benátském bienále, v Kunstverein Brunschweig, v Muzeu současného umění ve Vratislavi a v Modern Art Oxfort.
Proces udílení ceny sleduje logiku postupného třídění. Z více než čtyřiceti nominovaných autorů porota

v letošním roce vybrala 18 finalistů, pro které (pro jejich zařazení na shortlist hlasovala nadpoloviční většina porotců). Deseti z nich pak každý porotce udělil 1 až 10 bodů. Paralelně s rozhodováním poroty mohli hlasovat také čtenáři serveru Artalk.cz. Ti za osobnost loňského roku zvolili Tomáše Džadoně, následovali Dominik Lang a Eva Koťátková.

Odborná porota, jež o udílení ceny rozhoduje, se každý rok mění. Reprezentovat by ideálně měla různé vrstvy domácí umělecké scény a uměleckého provozu. Vedle ředitelů městských galerií Magdaleny Juříkové (GHMP) a Marcela Fišera (chebská GAVU) tak zasedl Pavel Vašíček z Topičova salonu, vedle Silvie Šebrové z Artalk.cz Karel Oujezdský z Českého rohlasu. Progresivní galerie současného umění zastupovali Ondřej Horák a Karina Kottová a akademické prostředí Rostislav Koryčánek, Pavlína Morganová a Martina Pachmanová.

Cenu Osobnost roku pořádají časopis Art+Antiques a portál Artalk.cz ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Chebu, jejíž ředitel Marcel Fišer vznik ceny v roce 2002 inicioval. V průběhu její existence se mezi oceněnými objevil Jan Merta, Pavel Brázda, Jiří Kovanda, Josef Bolf, Krištof Kintera či Pavel Mrkus. /jl

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné