Osobnost roku 2016

Josef Ledvina zprávy únor 2017

Praha – Cenu Osobnost roku za nejvýznamnější umělecký počin roku 2016 získala dvaatřicetiletá Anna Hulačová. V patnáctileté historii soutěže jde o dosud nejmladší laureátku a zároveň – po loňské Evě Koťátkové – teprve druhou oceněnou ženu. Odborná porota Hulačovou ocenila za sérii menších výstav i za její prezentaci ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Anna Hulačová absolvovala Akademii výtvarného umění, kde studovala v ateliérech Jaroslava Róny a Jiřího Příhody. Samostatně vystavuje od roku 2009. Za svou výstavu ve finále loňského ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého získala cenu diváků. V březnu letošního roku začne v berlínské galerii Meyer Riegger její společná výstava se zesnulým Jánem Mančuškou.

Cena Osobnost roku je organizována časopisem art+antiques a portálem artalk.cz ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Chebu. V desetičlenné odborné porotě, jež o vítězi rozhodovala, byli  zastoupeni kurátoři a teoretici umění různých generací, kteří vedle Prahy působí v Brně, Ostravě a Plzni.

Z širšího výběru více než čtyřiceti jmen navržených organizátory byl na základě hlasování připraven seznam 18 finalistů (pro se musela vyslovit vždy aspoň polovina poroty). Z nich každý porotce vybral svých deset favoritů a obodoval je. Prostý součet bodů pak rozhodl o vítězi a o pořadí na dalších místech. Cena je určena žijícím umělcům za nejvýraznější umělecký počin uplynulého roku. Může jím být například výstava, kniha či instalace ve veřejném prostoru.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné