Osobností roku 2011 je Kintera

zpráva tisková web

Socha-lampa nazvaná Z vlastního rozhodnutí, kterou Krištof Kintera na začátku června loňského roku umístil v parku pod Nuselským mostem jako připomínku stovek lidí, kteří skokem z mostu ukončili svůj život, vynesla tomuto umělci ocenění Osobnost roku 2011.

742.jpg

Cena Osobnost roku je udělována za významný počin na české výtvarné scéně v uplynulém roce. Takovýmto počinem může být samostatná výstava, vydání publikace, účast na významné zahraniční přehlídce nebo třeba – jako právě v Kinterově případě – konkrétní dílo. „Je pozitivní, že zvítězila realizace ve veřejném prostoru. Kinterova socha je velice zajímavým a důležitým příspěvkem k problému pražských pomníků, a to jak svým tématem, tak i řešením,“ komentovala Kinterovo vítězství historička Hana Rousová, která byla členkou poroty.

Cena je letos udělována již podesáté. Vznikla z iniciativy ředitele Galerie výtvarného umění v Chebu Marcela Fišera a její organizaci společně zaštiťují časopis Art+Antiques a internetový portál artalk.cz. Z širšího výběru zhruba čtyřiceti jmen navržených organizátory ceny a jednotlivými porotci byl na základě hlasování připraven seznam 18 finalistů (pro se musela vyslovit alespoň polovina poroty). Z nich pak každý porotce vybral svých deset favoritů a obodoval je. Prostý součet bodů pak rozhodl o vítězi a o pořadí na dalších místech.

Členy poroty byli: Ondřej Chrobák (Moravská galerie v Brně), Magdaléna Juříková (Galerie Zlatá husa, Praha), Jiří Jůza (Galerie výtvarného umění v Ostravě), Marie Klimešová (Ústav pro dějiny umění FFUK), Lenka Lindaurová (Společnost Jindřicha Chalupeckého), Václav Mílek (Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně), Jiří Ptáček (Galerie mladých, Brno) a nezávislí kurátoři Hana Rousová, Petr Vaňous a Radek Wohlmuth.

„Naší snahou je, aby členy poroty byli historici a kurátoři umění různého věku a odborného zaměření, a to nejen z Prahy, ale také z regionů. Mělo by jít v jistém smyslu o reprezentativní vzorek odborné obce, přesto nechceme, aby cena byla vnímána příliš autoritativně. Jejím primárním smyslem je připomenout zajímavé výtvarné události uplynulého roku,“ vysvětluje šéfredaktor Art+Antiques Jan Skřivánek.

Letos vůbec poprvé byla cena udělena za realizaci ve veřejném prostoru. V předchozích letech vítězili hlavně umělci, kteří zaujali výraznou samostatnou výstavou či výstavami. V tomto ohledu je překvapivé i letošní druhé místo Rafanů, kteří si tuto pozici vysloužili natočením filmu 31 konců/31 začátků. Na dalších příčkách se umístili Dominik Lang a Kateřina Šedá, kteří prezentovali Českou republiku v zahraničí (Benátské bienále, projekt Od nevidím do nevidím v Tate Modern) a dále pak Mark Ther za video, se kterým vyhrál Cenu Jindřicha Chalupeckého. O šestou až sedmou příčku se dělí Matěje Smetana a Tomáš Svoboda. Svoboda zaujal samostatnou výstavou na pražské Staroměstské radnici (GHMP), Matěj Smetana pak výstavou v galerii SVIT a účastí na projektu Sochy v ulicích/Brno Art Open (Dům umění města Brna). Smetanova Hvězdička, socha, která byla k vidění v parku v Lužánkách vždy jen na několik vteřin o půlnoci, získala také ocenění za nejlepší dílo roku 2011 v rámci aktivity Umělec má cenu. Na osmém místě se umístila Adriena Šimotová, která loni v Galerii Rudolfinum představila své nejnovější pastely. Na deváté příčce je Jan Merta, který v minulosti cenu již dvakrát vyhrál, aktuálně uspěl s výstavou v pražském Topičově salonu. První desítku uzavírá Jiří Thýn, který zaujal svou samostatnou výstavou na Staroměstské radnici (GHMP) i účastí na několika skupinových přehlídkách. Dalšími finalisty byli, v abecedním pořadí: Pavel Baňka, Federico Díaz, Milena Dopitová, Dalibor Chatrný, Eva Koťátková, Petr Pastrňák, Michal Pěchouček a Jakub Špaňhel.

Laureát ceny od loňského roku dostává – v narážce na jedno ze stěžejních děl moderního umění – černý čtverec, který pro něj namaluje vítěz předchozího ročníku. Pro Krištofa Kinteru tak černý čtverec bude vytvářet Josef Bolf. Slavnostní předání má formu večírku na počest laureáta. Ten se uskuteční až začátkem března, neboť Krištof Kintera momentálně pracuje  na přípravě své velké výstavy, která se bude od 29. února do 13. května konat v pražské Městské knihovně (GHMP).

Kromě hlavní ceny, o níž rozhoduje porota, je od loňského roku udělována také cena čtenářů artalk.cz. „Zatímco loni se porotci i čtenáři – vesměs z řad umělců, kurátorů a výtvarných kritiků – shodli na prvním místě Josefa Bolfa, letos k takovéto shodě nedošlo. Jak porota tak čtenáři ocenili, jakým způsobem Dominik Lang a Kateřina Šedá prezentovali Českou republiku v zahraničí, u čtenářů však oba umělci dopadli ještě lépe než u poroty,“ komentuje výsledky ankety šéfredaktorka artalk.cz Silvie Šeborová. Čtenářskou anketu vyhrála Kateřina Šedá, na druhém místě je Dominik Lang a za ním v těsném závěsu Eva Koťátková, která taktéž vystavovala i v zahraničí (nominována byla mimo jiné za účast na bienále v Lyonu a prezentaci na veletrhu Frieze v Londýně). Krištof Kintera skončil u čtenářů na 6. místě, druzí Rafani zůstali v anketě artalk.cz téměř opomenuti.

Čtenáři mohli kromě jmen navržených mezi finalisty porotou hlasovat také pro své favority, žádný z nich však nezískal více, jak 15 bodů. Mezi takto navrženými jmény se nejčastěji objevovaly dvojice Jasanský-Polák (za výstavu v Galerii výtvarného umění v Ostravě a účast na výstavě Mutující médium v Galerii Rudolfinum), Artamonov-Klyuykov (za výstavu v Oblastní galerii v Jihlavě) a Pavel Sterec za účast na výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Cena Osobnost roku tradičně funguje jako jisté referendum o tom, jak odborná veřejnost hodnotí výsledky Ceny Jindřicha Chalupeckého. Loňský ročník byl zjevně přijat velice pozitivně. Ještě nikdy se nestalo, aby se do první desítky dostali hned tři finalisté (Dominik Lang, Mark Ther a Jiří Thýn). Kladně byl přijat také loňský ročník skupinové výstavy Sochy v ulicích/Brno Art Open, kterou kurátorsky připravil Karel Císař. V první desítce, respektive jedenáctce oceněných se objevuje hned pět jmen, která byla na této přehlídce zastoupena: Rafani, Dominik Lang, Matěj Smetana, Jiří Thýn a Eva Koťátková.

Předchozími držiteli ceny jsou Jiří Sopko (2002), skupina Kamera Skura (2003), František Skála (2004), Jan Merta (2005), Pavel Brázda (2006), Jiří Kovanda (2007), skupina Rafani (2008), Jan Merta (2009) a Josef Bolf (2010)

Pořadí v první desítce podle poroty
1. Krištof Kintera       53 b.
2. Rafani                  48 b.
3. Dominik Lang        43 b.
4.-5. Kateřina Šedá    39 b.
4.-5. Mark Ther         39 b.
6.-7. Matěj Smetana   35 b.
6.-7. Tomáš Svoboda  35 b.
8. Adriena Šimotová   34 b.
9. Jan Merta              33 b.
10. Jiří Thýn              31 b.

Pořadí v první desítce podle čtenářů artalk.cz
1. Kateřina Šedá        60 b.
2. Dominik Lang         52 b.
3. Eva Koťátková        50 b.
4. Jiří Thýn                37 b.
5. Adriena Šimotová    31 b.
6. Krištof Kintera        30 b.
7. Michal Pěchouček    27 b.
8. Milena Dopitová      18 b.
9. Federico Díaz         16 b.
10.-11. Dalibor Chatrný 15 b.
10.-11. Tomáš Svoboda 15 b.

 

Fotografie z předání ceny v Café Sladkovský, 7. 3. 2012 / foto: Martin Voříšek

Osobnost roku 2011 / Předání obrazu Josefa Bolfa Krištofovi Kinterovi / foto: Martin Voříšek

Osobnost roku 2011 / Předání obrazu Josefa Bolfa Krištofovi Kinterovi / foto: Martin Voříšek

Předání Ceny Osobnost roku 2011 Krištofovi Kinterovi / foto: Martin Voříšek

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné