Ranný Kokolia. Gratulujeme!

zpráva tisková web

Jubilejním desátým laureátem Ceny Michala Ranného, kterou od roku 1999 každé dva roky uděluje Moravská galerie v Brně, se stal Vladimír Kokolia. Cena mu bude slavnostně předána 4. září v tamním Místodržitelském paláci.

3526.jpg

Cena Michala Ranného je udělována umělcům, kteří zásadním způsobem obohatili českou vizuální kulturu a zároveň ovlivňují nastupující generaci umělců. Prvním laureátem se stal Dalibor Chatrný, následovali Miroslav Šnajdr, Stanislav Kolíbal, Jiří Kovanda, Vladimír Skrepl, Milena Dopitová, Daniel Balabán, Václav Stratil a Marian Palla. Hlavním pořadatelem ceny je Společnost přátel Moravské galerie.

Během letošního zasedání odborné komise obdržel většinu hlasů malíř, kreslíř a grafik Vladimír Kokolia. Narodil se v roce 1956 v Brně a po absolvování Střední školy uměleckoprůmyslové v Uherském Hradišti nastoupil do malířského ateliéru na Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 1990 se stal vůbec prvním laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého, v roce 2012 byl oceněn prestižní Cenou od Dalibora Chatrného, jež je předávána jako gesto mladší generace tvůrců a teoretiků vůči generaci starších umělců.

„Vladimír Kokolia patří k nejvýraznějším představitelům generace českých umělců nastupujících v osmdesátých letech 20. století. Jeho Ateliérem grafiky II, který na vede na pražské AVU od roku 1992, prošla již celá řada významných současných výtvarníků, mezi nimi například Kateřina Šedá,“ dodává člen odborné poroty, kurátor Moravské galerie Petr Ingerle.

Velká Kokoliova výstava se loni konala v brněnské Fait Gallery (recenze). Rozhovor s Vladimírem Kokoliou Art+Antiques přinesl před deseti lety (zde) a na podzim 2010 nám samotný umělec napsal bilančí článek ohlížející se za dvaceti lety Ceny Jindřicha Chalupeckého (zde).

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné