Památník Šoa

Josef Ledvina zprávy duben 2015

Praha – V březnu byla na nádraží bubny odhalena monumentální socha Aleše Veselého. Nese název Brána nenávratna a má podobu k nebi se zdvíhající kolejové dráhy. Má jít také o první krok na cestě k zbudování Památníku ticha v historické budově nádraží, který by měla sloužit k připomínce a reflexi holokaustu. Z Bubnů byly vypravovány během druhé světové války transporty do ghett v Lodži a Terezíně. Po válce odtud odjížděli odsunovaní čeští Němci.

Za záměrem přebudovat nádraží v muzeum a památník holokaustu stojí obecně prospěšná společnost Památník Šoa vedená dokumentaristou Pavlem Štinglem. V její dozorčí radě zasedá herec Tomáš Töpfer, ředitelka Uměleckoprůmyslového musea Helen Koenigsmarková, sochař Jaroslav Róna a ředitelka Muzea hlavního města Prahy Zuzana Strnadová. Autorkou návrhu přestavby nádraží je Šárka Malá z ateliéru Romana Kouckého.

Podle Malé má být hlavním architektonickým tématem projektu „zachování maxima autentických prvků, jako nádražní halu, výdejová okénka prodeje lístků, úschovnu zavazadel apod. Stejně tak i dochované fasádní prvky by měly být očištěny k co nejpůvodnější podobě, aby co nejlépe a nejsilněji vypovídaly o popisovaných událostech.“

Nádraží Bubny se nachází v zanedbané části města. Rozsáhlé pozemky v jeho okolí zakoupila od Českých drah v roce 2006 společnost Orco, která na nich plánuje vystavět novou městskou čtvrť. Památkově chráněný objekt nádraží se má stát „centrálním místem náměstí nové aglomerace“. / pl

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné