Péče o SNG na BB

Josef Ledvina staveniště březen 2016

Bratislava – Pavilon České a Slovenské republiky v Benátkách představí letos v rámci architektonického bienále Starosť o architektúru – na príklade jedného domu: areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave. Na konci ledna vybrala projekt tohoto názvu odborná porota, jíž předsedal nezávislý kritik Adam Gebrian. Jeho autorem je generačně pestrý tým složený z architektů Benjamína Brádňanského, Petra Hájka, Víta Halady, Jána Studeného a teoretika architektury Mariána Zervana.

Expozici má dominovat od stropu zavěšený monumentální (1:8) model areálu Slovenské národní galerie, do jehož útrob, nádvorních prostor a loubí budou pod ním podcházející návštěvníci nakukovat. Stěny pokryje dokumentace přibližující historii a prehistorii objektu a početné návrhy na jeho rekonstrukci či přestavbu. „Autorský tím, ktorý porota vybrala, aby reprezentoval Slovensko na tohtoročnom architektonickom bienále, sa rozhodol prezentovať príbeh jednej stavby, Slovenskej národnej galérie. Podľa nášho názoru ide o jednu z mála stavieb nedávnej minulosti na Slovensku, ktorá má potenciál zaujať široké medzinárodné publikum,“ vyzdvihla porota ve stanovisku kvality architektury Vladimíra Dedečka, který stál za přestavbou a dostavbu (soutěž 1963, realizace 1969–76) historických kasáren, v nichž SNG od svého založení v roce 1948 sídlila.

„Starosť o architektúru“ nemá spočívat jen v prezentaci jedné mimořádné stavby mezinárodní veřejnosti, ale i ve zprostředkování celého jejího příběhu, úsilí o realizaci odvážné vize, jež byla zavrhována, ohrožena demolicí i ceněna a doceňována. Na Dedečkově Národnej galérii navíc byly v současnosti zahájeny dlouho odkládané rekonstrukční práce, což je okolnost, o níž autorský tým návrhu pro bienále v době jeho přípravy nevěděl. Komise architektům ve svém stanovisku doporučila k uvážení doplnit expozici o přenos z webkamery zaznamenávající po dobu bienále průběh rekonstrukčních prací.

Bienále architektury bude probíhat od konce května do konce listopadu, hlavní expozici kurátorsky připraví čerstvý laureát Pritzkerovy ceny Alejandro Aravena. V někdejším Československém pavilonu se po rozpadu federace dvě osamostatněné republiky střídají. Letos přišlo na řadu Slovensko, respektive Slovenská národná galéria, která slovenskou bienální prezentaci zajišťuje.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné