Plato příspěvkovou organizací

Josef Ledvina zprávy květen 2016

Ostrava - PLATO se v polovině příštího roku stane příspěvkovou organizací města Ostravy, rozhodlo o tom na začátku dubna zastupitelstvo. Galerie plánuje opustit své dosavadní prostory v multifunkční hale Gong v Dolní oblasti Vítkovic, kde jí vyprší v prosinci nájemní smlouva. Od Nového roku by zde musela platit komerční nájemné. Na dobré cestě je podle ředitele galerie Marka Pokorného jednání města ohledně koupě bývalého Hobbymarketu a přilehlé památkově chráněné zchátralé budovy někdejších jatek od společnosti Bauhaus. Zároveň však počítá i s možností dočasného nomádství.

Provozovatelem galerie PLATO, jež zahájila své aktivity v roce 2013, bylo dosud zájmové sdružení právnických osob Trojhalí Karolina, které tvořilo město Ostrava, Moravskoslezský kraj a sdružení Dolní oblast Vítkovice, kterou zas tvoří strojírenská skupina Vítkovice většinově vlastněná Janem Světlíkem a Vysoká škola báňská. Právě propojení se soukromím sektorem přes aktivity miliardáře Světlíka bylo ze strany části ostravské kulturní scény při zakládání instituce terčem kritiky.

"Víceletý grant a umístění Galerie města Ostravy v podobě PLATO – platforma (pro současné umění) Ostrava v Multifunkční aule Gong, bylo pragmatickým krokem, který se nyní ukázal jako produktivní řešení. Projekt instituce pro současné umění dostal tímto způsobem zprvu asi kontroverzní, ale přece jen šanci prokázat svou životnost. Zastřešení zájmovým sdružením právnických osob Trojhalí Karolina nám navíc umožnilo fungovat autonomně, pružně a vlastně s minimálním týmem, takže většina rozpočtu šla a jde do vlastního programu. No a prostory byly dostatečně sexy pro řadu projektů a umělců," komentuje dnes fungování galerie Marek Pokorný. Dosavadní obsahově nekompromisní a v žádném směru se nepodbízející publiku náplň činnosti mu dává za pravdu. A Pokorný zdůrazňuje i historický rozměr zřízení nové příspěvkové organizace městem:  "Pokud se nepletu, tak něco takového si v posledním čtvrtstoletí netroufnul ani stát, ani žádný kraj a ani žádné město – pominu-li Galerii Rudolfinum, která je organizační složkou České filharmonie."

Zásadní otázkou je nyní, kde bude PLATO od začátku příštího roku sídlit. Pokud dopadne varianta Bauhaus/Jatka, znamená to, že to do té doby, než se podaří zrekonstruovat zdevastovanou historickou budovu, bude prostorem galerie opuštěný Hobbymarket. Pokorný se netradičního provizoria rozhodně nebojí, i když, jak připouští, bude mít jeho charakter - neodpovídající například klimatickým nárokům některých děl - omezující vliv na výstavní program. "Bude-li to v první fázi Bauhaus, pak se otevírají zatím neprobádané možnosti pro umělce, kurátory, dramaturgy, sociální pracovníky, kreativce, kulturní manažery, gastrokulturu, divadelníky, hudebníky, filmaře, knihkupce, grafické designéry, studenty, dobrovolníky, návštěvníky, návštěvníky, milovníky umění i ty, kteří tomu současnému nemohou přijít na jméno," nastiňuje potenciál nestandartního galerijního refugia.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné