Pokorný v kunsthalle

Johanka Lomová zprávy listopad 2013

Ostrava – Uměleckým manažerem kunsthalle Ostrava bude Marek Pokorný. Bývalého ředitele Moravské galerie v Brně vybrala sedmičlenná komise, jejímiž členy byli mimo jiné Petr Nedoma, ředitel Galerie Rudolfinum, nebo Rostislav Koryčánek, bývalý ředitel Domu umění v Brně. Sdružení právnických osob Trojhalí Karolina vyhlásilo výběrové řízení letos v létě, do konkurzu se přihlásil jediný uchazeč.

„Umělecký manažer bude plnit standardní roli ředitele galerie. Jsme rádi, že nám jej pomohli vybrat skuteční odborníci,“ konstatuje v tiskové zprávě Simona Piperková, náměstkyně primátora Ostravy.  Petr Šnejdar, výkonný ředitel Trojhalí Karolina, dodává: „Osobně velice vítám zvolení Marka Pokorného. Je to pro mě člověk-profesionál, který bude pro rozjezd nové galerijní instituce přínosem. Podle všeho se v Marku Pokorném snoubí manažerská a umělecká zkušenost, což je přesně to, co potřebujeme. Vždy jsem doufal, že Galerie města Ostravy, neboli PLATO (Platforma /pro současné umění/ Ostrava), jak svůj projekt Marek Pokorný nazývá, bude nejen sahat po evropském významu, ale také spojovat místní uměleckou komunitu. Věřím, že pod vedením Marka Pokorného se to podaří a z existence galerie bude těžit celá Ostrava.“

Kunsthalle povede umělecký manažer a umělecká rada, která má konzultační roli. V rámci sdružení Trojhalí Karolina by galerie měla mít značnou autonomii. Členy rady jsou Anda Rottenberg, Noemi Smolik, Gabriela Garlatyová, Jindřich Smetana a Zbyněk Janáček. Hlavní zodpovědnost za výstavní plán bude mít výhradně umělecký manažer. „Má jednoznačnou uměleckou svobodu a nezávislost na nadřízených orgánech, na městě, které poskytuje dotaci, apod.,“ uvádí v reakci na zářijový text našeho časopisu Petr Šnejdar. Dále dodává, že podle smlouvy z července bude nájem účtovaný galerii poloviční oproti námi uvedené částce 1 100 Kč/m2/rok (nepočítaje v to služby).

Kunsthalle má plnit i roli městské galerie. Jejím zřizovatelem je sdružení Trojhalí, které se skládá ze tří subjektů: Dolní oblasti Vítkovice, města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Rozhodujícím slovem ve sdružení disponuje podle Šnejdara město. „Sdružení nastavilo systém odděleného účetnictví a samostatného bankovního účtu tak, aby veškeré finanční toky byly transparentní,“ dodává.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné