Pomník podle Dominika Langa

Josef Ledvina web

První březnový den byl v parku na Praze 6 poblíž Patočkovy ulice odhalen památník nizozemskému diplomatovi Maxi van der Stoel, který se v březnu 1977 setkal s prvním mluvčím Charty 77, filozofem Janem Patočkou. Autorem pomníku je vedoucí ateliéru sochařství na VŠUP Dominik Lang spolu s architektem Jakubem Červenkou.

2900.jpg

Dominik Lang a Jakub Červenka: Pomník Maxe van der Stoela, foto: Pavel Matela

„1. března je to přesně 40 let ode dne, kdy se Max van der Stoel, tehdejší nizozemský ministr zahraničních věcí, v hotelu InterContinental v Praze setkal s profesorem Janem Patočkou, prvním mluvčím Charty 77. Toto setkání můžeme označit za jeden z milníků na dlouhé cestě Československa zpět k demokracii,” vyjádřil se Eduard Hoeks, velvyslanec Nizozemského království v České republice.

Památník má podobu betonového otisku stínu vrženého v parku rostoucím stromem. Vyhýbá se tedy figuralismu i obecné figuralizující vertikalitě, jež k pomníkům historicky patří, a předstvuje tak i v českém kontextu velmi aktuální příspěvek do diskuze na téma současné memoriální skulptury a sochařství ve veřejném prostoru obecně. Betonový stín vystupuje z terénu jen v nízkém reliéfu, a je tudíž z dálky prakticky neviditelný, své monumentální formy odhalí jen motivovanému divákovi, který k němu přistoupí blíž. Kombinace trvanlivého betonu s pomíjivým motivem stínu odkazuje na jedné straně k prchavosti jednoho konkrétního setkání, na druhé na jeho podstatný význam.

Max van der Stoel byl prvním západním politikem, který se s představiteli Charty 77 setkal. Jan Patočka zemřel dvanáct dnů po jejich setkání. Van der Stoel se zasazoval o obhajobu lidských práv nejen jako nizozemský ministr zahraničí z doby před rokem 1989, ale v letech 1993 až 2001 také jako první vysoký komisař pro národnostní menšiny v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. V roce 1996 mu prezident Václav Havel udělil Řád T. G. Masaryka.

V úterý 7. března pak Dominiku Langovi začíná výstava ve vídeňské galerii Krobath, která jej vedle pražských Hunt Kastner zastupuje. Výstava se jmenuje Dívka s holuby a její kopie a navazuje na Langův projekt realizovaný před dvěma lety v Melbourne. Ve Vídni ji bude možné navštívit do konce května. 

Dominik Lang: Girl with Pigeon, 2015, MUMA, Melbourne, foto: Christian Capurro. Courtesy: Krobath Wien

 

 

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné