Pomník podle Dominika Langa
První březnový den byl v parku na Praze 6 poblíž Patočkovy ulice odhalen památník nizozemskému diplomatovi Maxi van der Stoel, který se v březnu 1977 setkal s prvním mluvčím Charty 77, filozofem Janem Patočkou. Autorem pomníku je vedoucí ateliéru sochařství na VŠUP Dominik Lang spolu s architektem Jakubem Červenkou.
Dominik Lang a Jakub Červenka: Pomník Maxe van der Stoela, foto: Pavel Matela
„1. března je to přesně 40 let ode dne, kdy se Max van der Stoel, tehdejší nizozemský ministr zahraničních věcí, v hotelu InterContinental v Praze setkal s profesorem Janem Patočkou, prvním mluvčím Charty 77. Toto setkání můžeme označit za jeden z milníků na dlouhé cestě Československa zpět k demokracii,” vyjádřil se Eduard Hoeks, velvyslanec Nizozemského království v České republice.
Památník má podobu betonového otisku stínu vrženého v parku rostoucím stromem. Vyhýbá se tedy figuralismu i obecné figuralizující vertikalitě, jež k pomníkům historicky patří, a předstvuje tak i v českém kontextu velmi aktuální příspěvek do diskuze na téma současné memoriální skulptury a sochařství ve veřejném prostoru obecně. Betonový stín vystupuje z terénu jen v nízkém reliéfu, a je tudíž z dálky prakticky neviditelný, své monumentální formy odhalí jen motivovanému divákovi, který k němu přistoupí blíž. Kombinace trvanlivého betonu s pomíjivým motivem stínu odkazuje na jedné straně k prchavosti jednoho konkrétního setkání, na druhé na jeho podstatný význam.
Max van der Stoel byl prvním západním politikem, který se s představiteli Charty 77 setkal. Jan Patočka zemřel dvanáct dnů po jejich setkání. Van der Stoel se zasazoval o obhajobu lidských práv nejen jako nizozemský ministr zahraničí z doby před rokem 1989, ale v letech 1993 až 2001 také jako první vysoký komisař pro národnostní menšiny v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. V roce 1996 mu prezident Václav Havel udělil Řád T. G. Masaryka.
V úterý 7. března pak Dominiku Langovi začíná výstava ve vídeňské galerii Krobath, která jej vedle pražských Hunt Kastner zastupuje. Výstava se jmenuje Dívka s holuby a její kopie a navazuje na Langův projekt realizovaný před dvěma lety v Melbourne. Ve Vídni ji bude možné navštívit do konce května.
Přesýpání písků v MoMA
Josef Ledvina zahraničí únor 2020
Loni v říjnu se po další z řady expanzí otevřelo Muzeum moderního umění v New Yorku. Výstavní plochy se rozrostly o 30 %, a to především díky tomu, že do sebe muzeum inkorporovalo spodní patra sousedního rezidenčního mrakodrapu od Jeanna Nouvela. Nové prostory pojala MoMa jako...
Trochu psychologie, trošku horor a samozřejmě špína…
Josef Ledvina rozhovor březen 2020
Pohybuje se na rozhraní více světů. Jako současný umělec vystavuje, loni mu vyšla autorská kniha Auta, na přelomu osmdesátých a devadesátých let spoluvytvářel (nejen) vizuální identitu skupiny Bratrstvo. Živí se jako profesionální fotograf, v roce 2017 dostal cenu Czech Grand...
Jan Šerých
Josef Ledvina Tomáš Klička rozhovor září 2024
Jan Šerých je stabilní součástí domácí umělecké scény už více než dvacet let. Jeho zpravidla ručně malované obrazy dlouhodobě spojuje binární černobílá barevnost a redukované geometrické či typografické formy. K nim se v posledních letech přidala práce s nalezeným...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?