Požár TVCC v Pekingu

Karolina Jirkalová staveniště březen 2009

9. února shořelo v Pekingu televizní kulturní centrum (TVCC) od ateliéru Office for Metropolitan Architecture (OMA) Rema Koolhaase.

Věž přezdívaná Mandarin Oriental je součástí komplexu čínské televize (CCTV) a měla být dokončena koncem května. Měla sloužit jako hotel a divadlo. Rozsah škody ani budoucí osudy budovy zatím nejsou známé, ale fotografie svědčí o ohromné míře poškození. Požár vypukl na začátku čínského nového roku a spekuluje se i o tom, že jeho příčinou byla špatně odpálená zábavní pyrotechnika.

Recenzent britského listu The Guardian Steve Rose, podotýká, že můžeme být přesto za dvě věci vděční. Za prvé, že stavba ještě nebyla dokončena a nebyli v ní žádní lidé. Za druhé, že neshořela druhá z dvojice budov, samotné televizní ústředí CCTV, které je architektonicky cennější. Nekonečnou smyčku této stavby označil její autor, architekt Rem Koolhaas za alternativu k „tyranii mrakodrapu“. Požárem poškozená menší budova TVCC je naproti tomu v podstatě konzervativní jednoduchá krabice v kovovém plášti.

Rok býka tak v Číně nezačal zrovna dobře – rozsáhlý požár v komplexu, jehož dokončení se mělo stát architektonickou událostí roku, možná otevře mnoho otázek ohledně realizací zahraničních architektonických hvězd v Číně.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné