Rajnišova huť

Josef Ledvina staveniště červenec 2014

Praha – Centrum současného umění DOX připravilo průřezovou výstavu letošního sedmdesátníka, architekta Martina Rajniše, s akcentem na práce z posledních dvanácti let. Záminkou k uspořádání retrospektivní přehlídky je i udělení prestižní ceny Global Award for Sustainable Architecture, již Rajniš převzal letos v květnu v Paříži.

Idea souznění s přírodou a myšlenka trvalé udržitelnosti vystupuje v Rajnišově práci do popředí se začátkem nového tisíciletí. Tehdy se pro něj také stává dominantním (v řadě projektů výhradním) materiálem dřevo a začíná se věnovat menším experimentálním projektům. Veřejnosti asi nejznámější Rajnišovou realizací je nová poštovna Anežka na Sněžce nebo rozhledna Bára u Chrudimi. V současnosti pracuje na klackové konstrukci rozhledny Doubravka pro Prahu 14.

Martin Rajniš absolvoval ČVUT a AVU, v 70. letech působil v libereckém ateliéru SIAL vedeném Karlem Hubáčkem. Pod vedením Miroslava Masáka se tehdy spolu s Johnem Eislerem podílel na návrhu pražského obchodního domu Máj. V 90. letech, před svým obratem k přírodě, realizoval spolu se Stanislavem Fialou, Jaroslavem Zimou a Tomášem Prouzou v rámci D. A. Studia rozsáhlý projekt obchodního a kulturního centra Smíchov. Výstava v pražském DOXu potrvá do 17. listopadu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné