reSITE počtvrté

Josef Ledvina staveniště červenec 2015

Praha – V červnu proběhl již čtvrtý ročník festivalu reSITE, jehož jádro tvořila dvoudenní mezinárodní konference na téma Sdílené město. Sdílení bylo v konferenčních příspěvcích, panelových diskusích a na doprovodných workshopech pojímáno v širokém slova smyslu, od společného užívání prostor v městském exteriéru přes sdílené bydlení a dopravu (nejen tu v obvyklém slova smyslu veřejnou) až po sdílení veřejných dat.

Hlavním přednášejícím prvního dne byl vědecký pracovník Urban Land Institute a poradce starostů desítek metropolí ve věcech plánování a rozvoje Greg Clark. Klíčového hybatele sdílení vidí Clark v zahušťování. Toho se lidé často na základě špatných zkušeností z minulosti obávají, zároveň si jsou však vědomi toho, že podněcuje spolupráci. Rozumné zahušťování vede ke sdílení veřejného prostoru, které vede k soudržnější společnosti a vyšší konkurenceschopnosti města.

Asi největší hvězdou konference reSITE byl krajinářský architekt James Corner. Jeho studio Field Operations navrhlo mimo mnohého jiného Highline v New Yorku, lineární park situovaný na viaduktu zrušené železniční tratě, který se brzy po svém otevření stal nezbytnou součástí každého newyorského bedekru. Klíčem k úspěchu celého projektu byla od počátku spolupráce nejen s politickou reprezentací města, ale především s obyvateli aktivně participujícími na utváření svého životního prostředí, které  reprezentovalo sdružení Friends of Highline.

reSITE jako obvykle usiloval o to, aby se velké myšlenky staly součástí praxe městských samospráv. Mezi účastníky diskusních panelů tak bylo možné vidět celou řadu současných i minulých regionálních politiků a jedním z řečníků byl i komik, spisovatel a bývalý starosta Rejkjavíku Jón Gnarr, který stavěl islandskou metropoli po jedno funkční období na nohy během těžkých časů ekonomické krize. Uspořádání workshopu věnovaného „otevírání městských dat“ bylo pak například motivováno recentním úsilím vyvíjeným v tomto směru ze strany hlavního města Prahy a především jeho Institutu plánování a rozvoje. Organizátoři konference do Prahy pozvali přední autoritu na dané téma Tanju Lahti, která v oboru městských statistik a výzkumu města pracuje pro finské Helsinky.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné