Rok dobrovolného vstupu

Johanka Lomová zprávy prosinec 2014

Brno/Bratislava – Na přelomu let 2013 a 2014 zavedla Slovenská národní galerie a Moravská galerie v Brně volné, respektive dobrovolné vstupné. Po roce považují obě instituce toto své rozhodnutí za šťastné. Alexandra Kusá, generální ředitelka SNG, popisuje změnu jako pozorovatelnou pouhým okem: „Návštěvník už v galerii není osamělým poutníkem.“

Podle informací, které obě galerie Art+Antiques poskytly, došlo k výraznému nárůstu návštěvnosti. I když se jedná o odlišný typ volného vstupu – MG poskytuje volný vstup jen do stálých expozic, SNG do celého svého objektu –, důsledky i zhodnocení jsou v obou případech blízké.

Stálé expozice Moravské galerie od počátku roku do konce listopadu navštívilo bezmála 18,5 tisíce lidí, což je dvaapůlkrát tolik co za stejné období v roce 2013 (7300 lidí). Nárůst galerie zaznamenala i v počtu návštěvníků krátkodobých výstav. „Potvrzuje se, že je možné ze stálých expozic učinit živé a atraktivní místo pro širokou veřejnost, kde lze trávit volný čas, setkávat se před obrazy a kultivovat své vizuální vnímání,“ komentuje letošní návštěvnost ředitel galerie Jan Press. Slovenskou národní galerii navštívilo do konce října na 50 tisíc lidí, což je taktéž více než dvojnásobek loňské návštěvnosti. Podobně jako v Brně také SNG pozoruje nárůst zájmu o placené doprovodné programy.

Moravská galerie na dobrovolném vstupném za první polovinu letošního roku vybrala necelých 23 tisíc korun (údaje za druhé pololetí nejsou zatím k dispozici). Právě dobrovolné vstupné spolu se sponzorským darem od anonymního dárce by také v příštím roce měly pokrýt ztrátu způsobenou neplacením vstupného. „Zrušení vstupného do stálých expozic se potvrdilo jako správný krok, a tedy zatím není důvod plánovat jeho opětovné zavedení,“ dodává tisková mluvčí galerie Michaela Banzetová.

Volný vstup do SNG sponzoruje J&T Banka, a to částkou 60 tisíc eur, což je ekvivalent příjmu ze vstupného v roce 2012. Podobný princip má fungovat i v příštím roce s tím, že nově banka slibuje dorovnat také částku vybranou od návštěvníků. Letos galerie na dobrovolném vstupném zatím vybrala 901 eur a 400 Kč. „Dobrovolné vstupné nemá u nás tradici, nejsme ještě příliš zvyklí platit, když nemusíme,“ říká Alexandra Kusá. „Bereme to jako motivaci, abychom poskytovali ještě lepší služby, protože dobrovolné vstupné není jen o vyspělosti dárců – je i oceněním zážitku z návštěvy.“

Zatímco české ministerstvo kultury rozhodnutí Moravské galerie zrušit vstupné do stálých expozic nejprve kritizovalo a následně přistoupilo na experimentální podstatu projektu, jenž musí být průběžně vyhodnocován, slovenské ministerstvo volný vstup podporuje. „Ministr Maďarič bere agendu volného přístupu ke kultuře pozitivně.  Z jeho iniciativy na začátku roku 2013 zavedla všechna rezortní muzea a galerie politiku jedné volné neděle v měsíci,“ doplňuje Kusá. 

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné