Rok pánů z Kunštátu

Johanka Lomová zprávy květen 2014

Praha – Počátkem dubna začíná na hradech a zámcích turistická sezona. Vzápětí po jejím spuštění Národní památkový ústav ve spolupráci s ministerstvem kultury a Jihomoravským krajem slavnostně zahájil Rok pánů z Kunštátu. V pořadí již čtvrté pokračování cyklu Po stopách šlechtických rodů má v letošním roce soustředit pozornost na nepříliš známou památku, která se nachází na půl cesty mezi Brnem a Svitavami, zámek Kunštát. Projektu Rok pánů z Kunštátu se účastní také další památky: Lysice, Boskovice, Vizovice, Bouzov, Litice nebo Pernštejn.


Rozhodnutí věnovat se právě moravskému rodu souvisí s letošním 550. výročí dokončení diplomatických misí českého krále Jiří z Poděbrad, nebo přesněji Jiřího z Kunštátu a Poděbrad. „Smlouva o nastolení míru v celém křesťanstvu, inspirovaná králem a formulovaná jeho poradcem Antoniem Marinim z Grenoblu, se stala jedním z klíčových politických projektů doznívajícího středověku a bývá považována za předobraz hledání ideálního ,společenství národů‘, jehož význam neztrácí na působivosti ani v dnešních časech,“ čteme v tiskové zprávě NPÚ.

Centrem letošního tematického roku je samotný zámek Kunštát, na kterém bude 21. června otevřen  prohlídkový okruh jeho středověkými základy. „Část trasy zařídíme jako morový špitál, se všemi pomůckami nebo typickými morovými maskami, které nosili doktoři. Obrazovky navíc budou výstavu podbarvovat hudbou. Ve špitále uslyší návštěvníci zvuk umíráčku, který byl pro zamořené oblasti charakteristický. V části věnované víře, pojaté jako hradní kaple, zase zazní středověké chorály,“ popsal prohlídkovou trasu brněnskému Deníku kastelán zámku Radim Štěpán.

Cílem tematických roků věnovaných šlechtickým rodům je především upozornit na opomíjené a turisty přehlížené památky. Zámek Kunštát je dobrým příkladem nepříliš známé památky. Během loňské turistické sezony ho například navštívilo jen necelých 6,5 tisíce lidí, což je výrazně pod průměrem památek spravovaných NPÚ. Dohromady loni na stovku objektů NPÚ zavítalo 4,3 milionu návštěvníků. Tematické roky zároveň odpovídají postupné centralizaci provozu památek spravovaných NPÚ a snaze o jednotnou propagaci činnosti ústavu.
Zámek Kunštát se do správy NPÚ dostal v roce 2005, tři roky poté, co byl prohlášen národní kulturní památkou, a patří tak mezi nejmladší památky spravované NPÚ. Před rokem 2005 byl na zámku archiv Moravského zemského muzea. K podobné funkci by v budoucnu měla sloužit část zámku, která se má proměnit v centrální depozitář NPÚ, ve kterém by měly být uloženy předměty, které hrady a zámky ve svých prohlídkových trasách nevyužívají.

Stejně jako loni NPÚ téma spojené s regionálními památkami přenáší i do Prahy. V letošním roce však výstava Symboly moci a paměti – Výstava zemských desek na Pražském hradě proběhla hned v úvodu celého roku. Do 5. května na ní byly prezentovány nejvýznamnější předměty spojené s rodem pánů z Kunštátu. Výstava byla méně velkorysá než přehlídka Francouzské umění ze šlechtických sbírek v konírně Pražského hradu, která trval od závěru listopadu do počátku března a kterou celkem navštívilo 15 tisíc lidí.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné