Sál architektů osiří

Johanka Lomová staveniště září 2013

Praha – Výstavní prostory na Staroměstské radnici čeká reorganizace. Zatímco prostor galerie Hlavního města Prahy a Křížová chodba jsou nyní uzavřeny a jejich další využití není jasné, Sál architektů zůstává a hlavní změnou v jeho fungování je odchod kurátorky Kláry Halmanové.

Podle vyjádření náměstka primátora Václava Novotného dojde k systémové reorganizaci výstavních prostor. „Ve všech se pořádají výstavy, každá má otevřeno jinak a jedna plakátem přebíjí druhou. Je třeba jasný řád a zkoordinování jednotlivých provozů, které musí spolupracovat, ne spolu bojovat,“ řekl Novotný v červenci v České televizi. Plánovaná reorganizace nemá zatím jasné obrysy. Návrh, podle kterého by prostory měly být nově využívány, bude k dispozici v prosinci. Jeho zhotovitel by mohl pracovat i s dnes nevyužívaným domem U Minuty, který se Staroměstskou radnicí sousedí a je po přestěhování městských památkářů do Škodova paláce prázdný.

Ukončení provozu výstavního sálu Galerie hlavního města Prahy oznámila ředitelka galerie Magdalena Juříková záhy po svém nástupu do funkce. Hlavním důvodem byla snaha soustřeďovat výstavní činnost do menšího počtu prostor. Současné mladé umění, které bylo často k vidění právě na radnici, bude nyní prezentováno především v Colloredo-Mansfeldském paláci. Poslední výstavou, která se na radnici konala byl Duch látky Evžena Šimery.

Sál architektů, tedy výstavní sál Útvaru rozvoje hlavního města Prahy (ÚRM), v nejvyšším patře radnice zůstává otevřený a program v něm pokračuje podle původního plánu minimálně do února (momentálně je zde k vidění výstava věnovaná pražským zahrádkovým osadám, viz článek na str. 50). Do budoucna by se podle Adama Švejdy, jenž má na starosti vnější komunikaci útvaru, Sál architektů měl soustřeďovat na výstavy mapující výhradně proměny Prahy, což do teď nebylo pravidlem. V rámci organizačních změn bylo nicméně zrušeno místo kurátorky. Poslední výstavou, kterou připravuje Klára Halmanová bude výstava věnovaná dílu architekta Bedřicha Rozehnala, která potrvá od října do února. O dalších výstavních projektech zatím není rozhodnuto, ÚRM by například stál o pokračování série výstav věnovaných fotografování pražské architektury (zatím nebylo představeno období od roku 1968 po dnešek).

Od června 2014 otevře ÚRM navíc informační centrum v prostorech bývalých spojených projektových ateliérů vedle emauzského kláštera. Jeho součástí bude i expozice věnovaná Praze. „Informační centrum bude víceúrovňovým komunikačním prostorem, zahrnujícím dlouhodobé i krátkodobé výstavy, interaktivní prezentace, workshopy, přednášky, debaty s veřejností a odborníky,“ čteme v tiskové zprávě z 18. června.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné