Serpentine pavilon

Josef Ledvina staveniště červen 2013

Londýn – Letošní pavilon Serpentine Gallery v londýnských Kensingtonských zahradách navrhl Sou Fujimoto. Křehká tyčová stavba se má prolnout se svým okolím. Sám architekt projekt charakterizuje jako architektonickou krajinu: „Transparentní terén, který veřejnost podnítí k tomu, aby s ním vstoupila do kontaktu, aby jej různým způsobem prozkoumávala.“

Pro veřejnost bude multifunkční prostor s kavárnou přístupný od začátku června do konce září.
Letos dvaačtyřicetiletý Sou Fujimoto je jedním z nejvýraznějších architektů nastupující generace (článek o něm jsme přinesli loni v září). Jeho stavby inspirované přírodními strukturami, jako jsou les, hnízdo nebo jeskyně, zaujímají polohu na rozhraní přirozeného a umělého. Jeho realizace, z nichž většina se nachází v Japonsku, zahrnují jak soukromé obytné objekty (Final Wooden House nebo Dům T), tak zakázky institucionální (knihovna Musashino Art University nebo Musashino Art Museum).

Pavilon, který je přes léto využíván pro pořádání přednášek a nejrůznějších doprovodných programů, každý rok navrhuje jiný architekt, který na Britských ostrovech dosud nemá žádnou realizaci. Serpentine Gallery tímto originálním způsobem „vystavuje“ architekturu již od roku 2000. Fujimotova vzdušná stavba následuje po pavilonu zpola zapuštěném do země, který loni navrhl čínský umělec Aj Wej-wej spolu s architekty Herzogem a de Meuronem. Sou Fujimoto je již třetím architektem japonské národnosti, jemuž byla tato prestižní úloha svěřena. Před ním to byli Toyo Ito (2002) a duo Kazuyo Sejima & Ryue Nishizawa z ateliéru SANAA (2009). Autory minulých pavilonů dále byly i takové architektonické hvězdy jako Zaha Hadid, Oscar Niemeyer nebo Peter Zumthor.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné