Spolupráce na poli kultury

Johanka Lomová zprávy duben 2016

Praha – V rámci příprav na březnovou návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga uzavřel pražský magistrát partnerskou smlouvu s čínským hlavním městem Pekingem. V jejím textu se dočteme mimo jiné o plánované spolupráci na poli kultury. Podle tiskového mluvčího magistrátu Víta Hofmana však v tento okamžik přesnější obraz potenciální spolupráce chybí.

Během vzájemného jednání mělo zatím dojít jen k podpisu memoranda mezi pražskou a pekingskou Zoo a smlouvy mezi Pražskou informační službou a pekingským partnerem, týkající se problematiky turistického ruchu. Mezi oficiálně nepotvrzené informace patří i zájem čínské strany podílet se na pokračování oslav čínského nového roku.

Sesterská smlouva explicitně zmiňuje spolupráci „v oblasti obchodu, cestovního ruchu, kultury, vzdělávání, zdravotnictví, dopravy, služeb občanům apod., za účelem zajištění všeobecného rozvoje a prosperity.“ V důvodové zprávě se dočteme rovněž především o turistickém ruchu: „Čínští turisté tvoří spolu s turisty z Japonska a Korejské republiky nejpočetněji zastoupenou skupinu asijských návštěvníků Prahy.“ Ředitelka Pražské informační služby pro ČTK uvedla, že v loňském roce Číňanů přijelo do Prahy 285 tisíc. V návaznosti na kontroverzní část smlouvy, která uvádí, že Tchaj-wan chápeme za „nedílnou součást čínského území“, lze předpokládat, že mezi čínské turisty je započítáno i 70–80 tisíc turistů z tohoto samostatného ostrova.

Politická proklamace je v partnerské smlouvě zcela nestandardní. Zarážející je především proto, že smlouvy mezi Pekingem a Kodaní, Washingtonem nebo Dublinem podobná prohlášení neobsahují, jak uvedla Mladá fronta Dnes.

Kulturní spolupráce mezi Prahou a Pekingem by měla probíhat v rovině hudební, baletní a výtvarné. Radní pro kulturu Jan Wolf uvedl, že vedle prezentace českých skladatelů v Číně by se mělo jednat také o vystavení Slovanské epopeje Alfonse Muchy, která je majetkem hlavního města. „Dohodli jsme se s primátorem Pekingu, že Slovanská epopej bude také vystavena v druhé polovině roku 2018 ve významné galerii v Pekingu. Zatím se jedná o veřejný příslib, ale věřím v jeho realizaci,“ řekl Wolf ČTK.

Peking by se tak zařadil mezi další zastávky Slovanské epopeje na její Asijské tour. O cestě souboru maleb do Asie se mluví již od léta loňského roku, kdy ještě Galerie hlavního města Prahy, instituce pověřená správou dvaceti Muchových obrazů, uváděla jednu plánovanou výstavu v Japonsku. Letos v únoru již předsedkyně magistrátního výboru pro kulturu Eliška Kaplicky Fuchsová mluvila o smělých plánech na vysílání souboru monumentálních pláten i do Číny, Jižní Koreje a USA. „V tokijském National Center of Art uvidí lidé Muchovo dílo od 7. března do 5. června 2017. Soubor pláten zachycující slovanskou mytologii následně absolvuje cestu přes Šanghaj do čínského Nankingu, kde bude vystaven od poloviny července do začátku října. Následovat bude výstava ve městě Čchang-ša, která potrvá do ledna roku 2018. Putování cyklu obrazů po Číně uzavře výstava v Kantonu naplánovaná od ledna do května téhož roku.“ dočteme se ve zprávě ČTK.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné