StartPoint 2017

Josef Ledvina zprávy listopad 2017

Praha – Laureátkou patnáctého ročníku soutěže evropských výtvarných akademií se stala Michele Hall z Irska. Čestného uznání se dostalo dvěma umělcům polského původu – Janu Shostakovi z Varšavy a v Londýně působícímu Tomaszi Kobialkovi. Mezinárodní porota vybírala letos z 25 finalistů, jejichž soutěžní prezentace je možné shlédnout ve Veletržním paláci do 10. prosince.

„Porota vybrala dílo Michelle Hall pro její poetické pátrání po každodennosti, její jemné žonglování s taxonomiemi; obojí kombinované s čerstvým, osobitým vyprávěním, které se vnořuje do bytí, skutečnosti a sedimentů času,“ komentuje výběru letošní laureátky jeden z porotců Seamus Kealy, ředitel Salzburger Kunstverein.

Hall píše texty, performuje, vytváří objekty a všechny tyto elementy pak zpravidla propojuje ve videích provázených mluveným komentářem. Loni dokončila studium na National College of Art and Design v Dublinu. Jedno z dvojice videí, jimiž se prezentuje ve Veletržním paláci – The Lament of the Jade Phoenix – bylo i součástí její loňské diplomové práce.

Na letošním StartPointu participovalo celkem 39 škol ze 17 zemí. Jejich zástupci v první fázi navrhli, kdo by se „od nich“ mohl soutěžní přehlídky zúčastnit, následně do škol zavítala kurátorská komise soutěže a vybrala 25 finalistů. Všichni pak byly pozváni do Prahy k instalaci svých děl.

StartPoint vznik v roce 2003 z iniciativy Marcela Fišera, tehdy ředitele Galerie Klatovy/Klenová, a sběratele Jana Pelánka. Zpočátku byla soutěž určena diplomantům domácích vysokých škol, po několika letech, ale začala expandovat do okolních zemí. Od roku 2008 je šéfkurátorem projektu Pavel Vančát. Do roku 2010 se soutěžní výstava konala v Klatovech, následně putovala po řadě tuzemských institucí a v roce 2015 se poprvé konala ve Veletržním paláci, kde nyní tvoří stabilní součást podzimního výstavního programu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné