StartPoint do Utrechtu

Johanka Lomová zprávy říjen 2013

Praha – Letošní laureátkou mezinárodní ceny pro začínající umělce StartPoint se stala Matea Bakula, absolventka HKU Utrecht. Čestná uznání získali Charlotte Dualé (KH Weissensee), Karen Kramer (Goldsmiths London), Jaakko Pallasvuo (KUVA Helsinki), Abigail Sidebotham (RCA London) a Tereza Fišerová (VŠUP Praha). Z 34 přihlášených diplomových prací jich pro výstavu, kterou je možno navštívit do 28. října v holešovickém Doxu, vybrala porota osmnáct. Další program probíhá paralelně v Zwarte zaal na Královské akademii v Gentu, ve Victoria Art Center v Bukurešti a v Open Gallery v Bratislavě.

Ocenění zahrnuje celou škálu médií, dominuje však socha a video. Laureátka Matea Bakula vytvořila mnohoznačné objekty, na nichž si hraje s napětím mezi všedními předměty a nenápadně exkluzivními materiály. Charlotte Dualé zkoumá s až obsesivním zaujetím svět dostihů prostřednictvím fotografie i lehce amorfních objektů. Téma nečitelnosti tvaru zpracovává – tentokráte pomocí videa – také Karen Kramer. Narativnější formu filmu pak volí Jaakko Pallasvuo i Abigail Sidebotham. Druhá zmíněná představuje film o detonaci bomby a následné apokalypse. Poslední z oceněných Tereza Fišerová pomocí videa testuje divákovo vnímání a jeho situovanost v prostoru.

V pořadí již dvanáctého ročníku ceny se zúčastnilo 34 uměleckých škol z 16 evropských zemí. Z původně národní soutěže se během let stala respektovaná mezinárodní událost, na které participují menší umělecké školy, ale i vyhlášené evropské instituce, jakou jsou HKU Utrecht, Goldsmith London nebo Royal College of Art v Londýně. StartPoint na počátku tisíciletí založil Marcel Fišer a Pavel Vančát v Galerii Klenová, poté, co byl Fišer odvolán z pozice ředitele městské galerie, přesídlila cena spolu s ním do Chebu. V Praze se soutěžní výstava koná podruhé.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné