Štěstí v neštěstí

Johanka Lomová staveniště duben 2014

Rožnov pod Radhoštěm – Na beskydských Pustevnách hořela v noci z 2. na 3. března chata Libušín, dílo architekta Dušana Jurkoviče. Budova byla poškozena přibližně z osmdesáti procent, přesto Jindřich Ondruš, ředitel správce památky Valašského muzea v přírodě, slibuje, že se Libušín znovu otevře, a to v horizontu tří let.

Oprava, respektive dostavba budovy má být hrazena z pojištění, peněz Evropské unie a veřejné sbírky. V roce 2012 pořídilo Ministerstvo kultury novou plošnou pojistku svých příspěvkových organizací. Ve zdůvodnění této veřejné zakázky ministerstvo zdůrazňovalo, že jejím předmětem jsou především katastrofické události na majetku. Mezi pojišťovnou Kooperativa, Vienna Insurance Group a Ministerstvem kultury byla podepsána rámcová smlouva zastřešující všech 29 příspěvkových organizací s celkovou výší pojistného 80,7 milionu korun ročně. Ministerstvo  zdůrazňuje, že díky této zakázce se limity plnění pro živelná rizika u Valašského muzea v přírodě navýšily více než 200krát.

Měsíc po požáru nicméně není jasné, kolik pojišťovna na obnovu Libušína vyplatí. „Jednak stále probíhá vyšetřování příčiny požáru, jednak si teprve musíme dohodnout postup, jak dojdeme k vlastní ceně obnovy. Dnes potřebné náklady pouze odhadujeme. Až na základě projektové dokumentace budeme znát rozpočet a cena se ještě upřesní dle výsledku soutěže na dodavatele. Ve které fázi a jak bude stanovena částka a způsob úhrady od pojišťovny, dnes ještě jasné není,“ říká Jindřich Ondruš.

Stavby Dušana Jurkoviče na Pustevnách byly poprvé zpřístupněny v roce 1899. Ubytovací zařízení Maměnka i jídelna Libušín prošly zásadní rekonstrukcí před patnácti lety, jejíž náklady dosáhly 45 milionů korun. Svou historickou podstatu si ale podle ředitele muzea zachovaly. Majitel firmy, která se na rekonstrukci tehdy podílela, řekl Bruntálskému a Krnovskému deníku, že dnešní řemeslníci nebudou mít problém obnovit původní stavbu, a to i díky existující podrobné projektové dokumentaci. Možnost realizovat novostavbu podle Jurkovičových plánů je patrná i na nedaleké rozhledně, kterou byla postavena před dvěma lety podle architektova neuskutečněného návrhu.

Požár Libušína navíc vyvolal mimořádnou vlnu solidarity. Na účtu veřejné sbírky jsou již nyní přes dva miliony korun. Národní technické muzeum uspořádalo ve svých prostorách benefiční koncert, radnice Valašského Meziříčí odsouhlasila finanční dar ve výši dvou set tisíc a dar hmotný ve formě smrkové kulatiny, sto tisíc věnuje město Kopřivnice, Pivovar Radegast skrze grantový program Prazdroj lidem pak přislíbil tři sta tisíc korun.

V souvislosti s požárem došlo k interpelaci ministra Daniela Hermana na půdě Poslanecké sněmovny. Interpelující Nina Nováková (TOP 09) doporučila, aby se požár využil k osvětovým účelům: „My tou sbírkou můžeme posílit vazby mezi Čechy a Moravany, a zejména u mladší generace by bylo dobré, kdyby se dozvěděli, nejen kdo je Dušan Jurkovič, ale možná aby se seznámili s tím, jak ta chata vypadala, a s dílem autora Mikoláše Alše.“

Herman poslance informoval, že v letošním roce má být stavba zajištěna proti povětrnostním podmínkám, náklady s tím spojené by mohly dosáhnout deseti milionů korun. V rámci průzkumu požářiště budou podle ministra zkoumány také vlastnosti trámů různého stáří. „Může to vést potom ke zlepšení ochrany proti požáru u dalších objektů. Takže se to vlastně bude využívat k vědeckým účelům tohoto typu,“ dodal ministr.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné