Stínový Mánes

Josef Ledvina zprávy červen 2013

Praha – O víkendu 18. a 19. května proběhly volby nové alternativní (stínové) správní rady Nadace českého výtvarného umění (NČVU). Po symbolické dvoudenní dubnové okupaci budovy Mánesu představují volby další krok v úsilí iniciativy Mánes umělcům přeměnit nadaci tak, aby se stala legitimním reprezentantem zdejší umělecké obce.

Uspořádání otevřeně koncipovaných voleb představuje výzvu stávající reprezentaci NČVU. „O volbách správní rady, které pořádá sama nadace, většinou vůbec nic nevíme. Netušíme, kdy se konají ani kdo kandiduje. Ostatně volební právo mají jen samotní členové správní rady. Naše volby jsou oproti tomu otevřené celé umělecké obci,“ představil původ a smysl celé akce tiskový mluvčí iniciativy Jiří Ptáček.

Voleno bylo devět radních – šest v kategorii tvůrci uměleckých děl, tři v kategorii kurátoři, teoretici a organizátoři výtvarných akcí. Elektorát nebyl formálněji vymezen – hlasovat mohl každý příslušník umělecké obce v širokém slova smyslu. Na výběr bylo z devatenácti kandidátů. Za umělce byli zvoleni Tomáš Císařovský, Isabela Grosseová, Pavla Sceranková, Pavel Sterec, Jiří Thýn a Dušan Zahoranský; teoretiky budou v novém orgánu reprezentovat Marcel Fišer, Rostislav Koryčánek a Johanka Lomová. Voleb se celkově – elektronicky i fyzicky, vhozením lísku do urny v holešovické kavárně Divus – zúčastnilo 304 oprávněných voličů.

Na svém prvním setkání si stínová rada zvolila za předsedu bývalého ředitele brněnského Domu umění Rostislava Koryčánka. „Následovat bude oslovení současné správní rady NČVU s výzvou k odstoupení. Heslo ,legální není legitimní‘, které mnohokráte zaznělo během dubnové okupace Mánesu, zůstává přítomné i v naší práci,“ říká jedna ze stínových radních Johanka Lomová.

Sami organizátoři voleb připouštějí, že alternativní správní radě chybí formálně legální nástroje, jimiž by stávající radu NČVU přinutila k odstoupení. Jedinou možností je vyvíjení veřejného tlaku. Otevřeně zvolení alternativní radní tak nyní přebírají pomyslnou štafetu od organizátorů iniciativy v boji za oživení a smysluplné využití výstavní síně Mánes.

Současná správní rada vstoupila do přímého dialogu s iniciativou jen jednou, a to v rámci pořadu Události komentáře České televize 18. dubna, kde s tiskovým mluvčím iniciativy Jiřím Ptáčkem diskutoval jeden z členů rady Milan Bufka. Zatímco předseda správní rady Petr Siegl před novináři ocenil, že se o stav výstavní síně někdo zajímá, Milan Bufka odmítl jednat s kýmkoli, kdo není formálně legálním zástupcem nějaké organizace. Nová stínová správní rada, přestože není spojena s žádným registrovaným spolkem, je legitimnějším reprezentantem výtvarné obce než stávající vedení NČVU. Jak správní rada nadace na tuto skutečnost zareaguje, není zatím jasné.

Rekonstrukce výstavní síně Mánes začala na jaře 2012 a její dokončení je plánované na podzim letošního roku. V tento okamžik práce na budově pokračují, jasné plány na její využití ani výstavní program však zatím zveřejněny nebyly. Navíc NČVU převedla vlastnictví budovy na dceřinou společnost Apella fine arts, aby jí mohla ručit za úvěr potřebný k financování stavebních prací.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné