Stirling 2014

Josef Ledvina staveniště listopad 2014

Londýn – Stirlingovu cenu, ocenění udílené každoročně Královským institutem britských architektů za stavbu, jež v loňském roce znamenala největší přínos britské architektuře, získali letos Haworth Tompkins architects za novostavbu divadla Everyman Theatre v Liverpoolu. Realizace v Londýně sídlícího studia založeného v roce 1991 Grahamem Haworthem a Stevem Tompkinsem tak dostala překvapivě přednost před řadou favoritů, mezi nimi olympijským plaveckým centrem od Zahy Hadid nebo studentským centrem Saw Swee Hock londýnské School of Economics od irských O’Donnell + Tuomey architects.

 

Po bezmála deseti letech projekčních a stavebních prací získalo populární liverpoolské divadlo, jež od svého založení v roce 1964 hrálo v konvertované kapli z 19. století, nové sídlo. Podle umělecké ředitelky divadla Gemmy Bodinetz neměla být nová budova příliš  „posh“, ale mělo jít o stavbu obdařenou stejnou „přívětivou hřejivostí, zemitostí a demokratickým humanismem“ jako divadlo původní. Ze slov kritika britských novin Guardian Olivera Wainwrighta vyplývá, že architekti ve svém úkolu obstáli: „Projekt působící u novostavby tak vzácným dojmem, jako by na místě stála odjakživa, představuje pozoruhodný úspěch.“

Stavba toho dosáhla mimo jiné i využitím stavebního materiálu z původní budovy, stěny hlediště jsou kupříkladu vyzděny z recyklovaných, otlučených a jinak zubem času poznamenaných cihel. Konstrukci z hrubého pohledového betonu převažující ve foyer pak doplňuje detail a inventář pozoruhodně kombinující sváteční exkluzivitu, jež k divadelnímu prostředí patří, s improvizační všedností. Hlavní fasádu divadla v zjevném odkazu na jeho název a demokratický étos kryjí otočná stínidla s portréty sto pěti anonymních obyvatel Liverpoolu.

Haworth a Tompkins nejsou na poli divadelní architektury žádnými nováčky. Projektů spjatých s prostředím divadla mají na kontě již patnáct, počínaje přestavbou londýnského Royal Court Theatre z roku 2000. Za hravě vynalézavé stavební úpravy divadla Royal Vic se dokonce v roce 2007 ocitli již jednou ve finále Stirlingovy ceny. Everyman Theatre nicméně představuje jejich první divadelní novostavbu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné