Surůvka má cenu

Johanka Lomová zprávy prosinec 2015

Olomouc – Z rukou Vladimíra Havlíka a za doprovodu kapely Ostrý zub převzal na úvod PAF festivalu Cenu pro umělce starší 35 let Jiří Surůvka. Performer, malíř, fotograf a také pedagog Ostravské univerzity je v pořadí již devátým finalistou této ceny. “Jiří Surůvka ve své tvorbě pracuje se specifickým výrazem, kterým zásadním způsobem ovlivnil ostravskou scénu. Stal se výraznou osobností české výtvarné scény především v oblasti performance, jejíž tradici obohatil o svérázný humor a elementárnost,” okomentovala porota výsledky.

Jiří Surůvka (*1961) je pevně spjat s ostravskou uměleckou scénou, podílel se na zakládání hned několika místních skupin (Předkapela Lozinski, výtvarné skupiny Přirození a kabaretu Návrat mistrů zábavy). Ve své práci narušuje tradiční představu o morálce, námětem se mu stává smrt i démonizovaní diktátoři. V rámci svých performancí se Surůvka převléká za Batmana či policistu, v jejichž „kůži“ vstupuje do spořádaného běhu města. V roce 2001 spolu s Ilonou Neméth vystavoval  v národním pavilonu na benátském bienále.

Dalšími letošními finalisty byli Zbyněk Baladrán, Milena Dopitová, Jaromír Novotný a Dušan Zahoranský. Nejlepší výstavou roku je První retrospektiva Jána Mančušky (GHMP), nejlepší skupinovou výstavou roku se stala přehlídka v Vzdálení pozorovatelé (GMU v Roudnici nad Labem kurátorka Nina Michlovská). Dílem roku byla vyhlášena divadelní performance Justiční vražda Jakuba Mohra, kterou připravila Eva Koťátková jako završení svého projektu Dvouhlavý životopisec a museum.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné