Sutnarovy návraty

Josef Ledvina staveniště prosinec 2014

Plzeň – Ostatky jednoho ze zakladatelů moderního světového designu Ladislava Sutnara a jeho manželky Františky se přestěhovaly z newyorského exilu na plzeňský centrální hřbitov. Sutnar se narodil v roce 1887 v Plzni, do New Yorku emigroval po německé okupaci a působil tam až do své smrti v roce 1976. Nové místo jeho posledního odpočinku se zařadí mezi více než čtyři desítky hrobů významných osobností spjatých s Plzní, o něž město pečuje.

Západočeská metropole se k odkazu svého slavného rodáka hlásí již pojmenováním fakulty umění a designu nebo pamětní deskou na jeho rodném domě, dnes sídle Galerie města Plzně. K tomu nyní přibyl hrob vybavený náhrobkem z masivní kamenné desky se stélou z nerezové oceli. Jejím autorem je vedoucí ateliéru kovu a šperku na Sutnarově fakultě Petr Vogel.

„Jsem velmi šťastný. V rodině už žádní další Sutnarové nejsou, kteří by se o hrob v USA starali. Navíc se mi nelíbil hřbitov v New Yorku. Tady je to správné místo – klidné, pokojné, krásné. Rodiče jsou zpátky s rodinou, s lidmi, které znali,“ řekl ČTK Sutnarův syn Radoslav, který přesun organizoval společně s děkanem fakulty umění a designu Josefem Mišterou.

Plzeň si v příštím roce chystá Sutnarův odkaz připomínat i v rámci akcí spojeným s městem kultury 2015. V Západočeském muzeu proběhne výstava věnovaná jeho užité tvorbě, Galerie města Plzně zas chystá výstavu Ladislav Sutnar – návrat, jejímž těžištěm bude volná tvorba, konkrétně cyklus aktů, jež Sutnar nazýval Venuše.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné