Sutnarův památník

Josef Ledvina staveniště říjen 2015

Plzeň – V polovině září byl v Plzni odhalen památník tamnímu rodákovi, světoznámému designérovi Ladislavu Sutnarovi. Oproti původnímu plánu ovšem nestojí v centru města v nedávno zrekonstruované Riegerově ulici, ale v areálu Západočeské univerzity na Borech před budovou Fakulty umění a designu, která nese Sutnarovo jméno. Přestože městští památkáři neměli s plánovaným umístěním památníku problém, zamítla je Městská komise pro nakládání s majetkem.

„Mrzí mě, jak to dopadlo. Byl bych rád, kdybychom se k tomu tématu vrátili zpět. Chtěl bych se pokusit příští rok vést jednání o tom, aby se pomník umístil buď v Riegrově ulici, nebo jinde v centru Plzně,“ okomentoval záležitost pro ČTK náměstek  primátora pro kulturu Martin Baxa (ODS). Pozoruhodná vyjádření členů majetkové komise ohledně jejího rozhodnutí přinesl Plzeňský deník. Podle Lumíra Aschenbrennera (ODS) se dílo „prostě členům nelíbilo, nechtěli ho tam“, ačkoli on sám s ním problém neměl. Další člen a starosta Lochotína Miroslav Brabec (ČSSD) soudí, že Riegerova pro umístění „není nejvhodnější“, protože byla nákladně opravena a jde o jednu z nejlukrativnějších ulic historického jádra. „Taková díla, o kterých se bavíme, ale patří někam jinam,“ uzavřel svou argumentaci Brabec a přitakala mu předsedkyně komise Helena Matoušová (ODS): „Takový byl většinový názor a doporučili jsme hledat jiné místo.“

Památník ze sklobetonu má podobu zvětšených pestrobarevných dílců Sutnarovy stavebnice Build the Town. S nápadem dát mu tuto podobu přišel původně designérův syn Radoslav a dle zadání děkana Fakulty umění a designu Josefa Mištery jej realizoval sochař Luděk Míšek. Výsledná plastika má sloužit nejen jako upomínka na Ladislava Sutnara, ale být využitelná i k posezení. Na místě před galerií, pro nějž byla původně vytvořena, by navíc fungovala jako poutač.

Zbudování pomníku tvoří součást širšího projektu Návrat Ladislava Sutnara. Akcemi, jako byla výstava Sutnarovy knižní tvorby v Galerii Ladislava Sutnara, jeho malovaných Venuší v Galerii města Plzně nebo výstavy užité tvorby v Západočeském muzeu (potrvá zde do začátku listopadu), si evropské město kultury 2015 připomíná v mezinárodním kontextu patrně nejznámějšího plzeňského rodáka. Sutnar se navíc do Plzně vrátil na konci loňského roku i v prvém slova smyslu, když byly jeho ostatky 75 let po jeho emigraci do Spojených států a bezmála čtyřicet let po jeho smrti tamtéž uloženy na plzeňském ústředním hřbitově.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné