Transgas

Josef Ledvina staveniště duben 2016

Praha - Už letos v srpnu plánuje začít firma Phibell, dceřiná společnost developerské skupiny HB Reavis vlastněné slovenským miliardářem Ivanem Chrenkem, s demolicí někdejší budovu Federálního ministerstva paliv a energetiky. Zprávu přinesla ČTK. Objekt tvoří součást stavebního komplexu nad Národním muzeem, který tu byl realizován v 70. letech podle projektu Václava Aulického, Jiřího Eisenreicha, Ivo Loose a Jindřicha Malátka (1964-1975). Aktuálně probíhá na ministerstvu kultury řízení o jeho prohlášení památkou iniciované loni Klubem za Starou Prahu.

Nejvýraznější součástí souboru tří budov situovaných v členitém, architektonicky výrazně ztvárněném, parteru představuje někdejší dispečink transitního plynovodu. Funkční izolaci kubusu posazeného na železobetonovou konstrukci tvoří osmnáct tisíc běžných dlažebních kostek. Právě v něm byla umístěna dvojice počítačů General Electric PAC 4010, které sloužily potřebám řídícího centra mezinárodního plynovodu vedoucího ze Sovětského svazu do západní Evropy. Funkce objektu se promítá i do architektonického pojednání parteru. Masivní plynovodní potrubí tu slouží jako zábradlí a tvoří i vysuté spojovací chodby mezi někdejšími budovami dispečinku a ministerstva. V technicistním výrazu architektonického celku je patrný přístup Václava Aulického, autora žižkovského televizního vysílače nebo provozních objektů České televize na Kavčích Horách.

„Realizace Transgasu je jednou z několika spojnic, která udržovala mentální propojení československé architektury s evropským děním. Odvážnost konstrukčního a architektonického řešení má v sobě ještě další kvalitu, kterou je zužitkování energie samotného místa a rozvinutí potenciálu dalšího rozvoje tohoto území,” popsal kvality stavebního souboru kurátor Moravské galerie v Brně Rostislav Koryčánek. Učinil tak u příležitosti komentované prohlídky budovy pořádané vyšší odbornou školou Scholastika v rámci cyklu Nejošklivější stavby Prahy, která má upozorňovat na hodnotu kontroverzních staveb z období před rokem 1989.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné