Týden výtvarné kultury

Silvie Šeborová zprávy duben 2010

Brno – Ve dnech 8. až 14. března proběhl v Brně první ročník tzv. Týdne výtvarné kultury (TVK).

Hlavním iniciátorem akce byl vedoucí Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity Radek Horáček. To ovlivnilo i podobu celé akce, do které se kromě brněnských galerií a muzeí, jež už několik let úspěšně spolupracují na pořádání muzejních nocí, aktivitě zapojily i vysoké školy – Masarykova univerzita a Fakulta výtvarných umění VUT.

V rámci TVK ve zúčastněných institucích probíhaly animace, setkání s výtvarníky, diskuse, přednášky, performance, projekce a koncerty. Řada akcí Domu umění či Moravské galerie, které připravují doprovodné programy v každém týdnu, by se sice uskutečnila tak jako tak, ale celkově počet doprovodných programů stoupl. Průměrně jich v Brně proběhne mezi třiceti a čtyřiceti týdně, v týdnu od 8. do 14. března jich bylo kolem padesáti. Konání TVK též přilákalo pozornost regionálních médií, což se odrazilo i na vyšší návštěvnosti některých akcí.

Za největší přínos akce lze považovat účast studentů na přípravě a realizaci doprovodných akcí. Mnohé z workshopů či animací vedli studenti Pedagogické fakulty či Fakulty výtvarných umění. Příkladem dobře připraveného a netradičně pojatého workshopu byl ten, kterým studentky Ateliéru tělového designu FaVU ozvláštnily výstavu kreseb ze sbírek Moravské galerie. V každé z místností bylo možné věnovat se jiné aktivitě; například prohlédnout si část výstavy potmě jen s mihotajícím světlem v ruce, pomocí dataprojektoru a fólie jednotlivé kresby dotvářet či si výstavu sám nasvítit barevnými světly.

Z počtu zájemců však bylo zřejmé, že publiku více vyhovují akce, do kterých se nemusí samo aktivně zapojovat. Za velkého zájmu veřejnosti proběhla debata s Viktorem Pivovarovem v Pražákově paláci, na setkání s Veronikou Bromovou a Kateřinou Vincourovou v Domě pánů z Kunštátu se dokonce někteří zájemci kvůli značnému počtu účastníků nedostali. S významnými výtvarníky se návštěvníci mohli setkat i v ostatních prostorách, například ve Wannieck Gallery svou výstavou provedl Stanislav Diviš, v Muzeu města Brna Milan Magni.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné