Ukradený Cézanne objeven v Srbsku
Minulý týden byl objeven poslední ze čtyř obrazů ukradených v únoru 2008 z švýcarské Büherleho sbírky. Obraz Chlapec v červené vestě od Paula Cézanna zajistila srbská policie během zásahu proti gangu Růžoví panteři. Symbol sbírky, jehož cena se odhaduje na 100 milionů euro, se skupina ozbrojených překupníků snažila prodat soukromému sběrateli za pouhý zlomek jeho ceny. Policejní akce proběhla v okamžiku, kdy byla předávána třetí splátky z domluvené ceny 3,5 milionů euro.
Díky spolupráci švýcarské a srbské policie byli v Bělehradu a Čačaku zadrženi čtyři členové gangu a jeho šéf John Pekovič, kteří společně naplánovali krádež obrazů z Büherleho sbírky. Podle srbského ministra vnitra policie skupinu sledovala od roku 2010, kdy Pekoviče začala spojovat s loupeží šperků.
Cesta Cézannova obrazu na Balkánský poloostrov není dnes nikterak výjimečná. Počet odcizených uměleckých děl, jejichž stopy vedou na Balkán, totiž výrazně stoupá. Vysvětlení je třeba hledat především v místní společenské situaci. Po rozpadu Jugoslávie a následné válce se zájem policie soustřeďuje především na odhalování válečných zločinců a na snahu omezit obchod s drogami. Není proto divu, že se země bývalé Jugoslávie staly častou tranzitní oblastí obchodu s kradeným uměním. Srbsko je podle Dick Ellise, vyšetřovatele krádeží uměleckých předmětů, hlavním centrem takto orientovaných gangů. Vedle již zmíněných Růžových panterů vyšetřovatelé pozorně sledují také činnost Balkánských banditů. Odcizené umění často ze Srbska dále putuje do sousedních zemí: Makedonie, Kosova a Černé hory.
V posledních letech vzrostl počet ozbrojených loupeží v galeriích. Terčem organizovaných gangů i jednotlivců se stávají především špatně zabezpečené objekty menších galerií a soukromých nadací. Před dvěma lety vtrhla čtveřice ozbrojených mužů do curyšské vily, sídla soukromé sbírky Emila Büherleho, a odnesla si čtyři obrazy v celkové hodnotě 150 milionů euro. Devět dní po loupeži švýcarská policie objevila dva z odcizených obrazů: Makové pole u Vétheuil od Claudea Moneta a Kvetoucí větve kaštanu Vincenta van Gogh. Později byl navrácen také třetí obraz, portrét Ludovica Lepica s dcerou od Edgara Degase. Předání proběhlo poté, co neznámá osoba převzala odměnu ve výši 400 000 euro.
Informace o loupeži v roce 2008 zde.
Byli jsme naivní
Johanka Lomová rozhovor březen 2013
Rozhovor s Markem Pokorným / Marek Pokorný ukončil k 30. listopadu svou práci pro Moravskou galerii a nyní promýšlí, co bude dělat dál. Začali jsme vzpomínkou na ztracený rozhovor se Zbyňkem Sekalem a nevděčné roli přepisovatelek, pak jsme se vrátili na konec 80. let.
Rok dobrovolného vstupu
Johanka Lomová zprávy prosinec 2014
Brno/Bratislava – Na přelomu let 2013 a 2014 zavedla Slovenská národní galerie a Moravská galerie v Brně volné, respektive dobrovolné vstupné. Po roce považují obě instituce toto své rozhodnutí za šťastné. Alexandra Kusá, generální ředitelka SNG, popisuje změnu jako...
Návštěvnost galerií v roce 2013
Johanka Lomová zprávy únor 2014
Praha – Loňskou nejpopulárnější výstavou byla přehlídka plakátů Alfonse Muchy ze sbírky tenisty Ivana Lendla, která proběhla v Obecním domě a jejíž celková návštěvnost přesáhla hranici 170 tisíc lidí. Druhou nejnavštěvovanější byla Cesta k Amorfě, kupkovská výstava...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?