Umělecký žebříček

Johanka Lomová zprávy březen 2016

Praha – V únoru byl již potřetí zveřejněn tzv. J&T Banka Art Index, jenž přináší žebříček stovky současných českých umělců podle jejich výstavní úspěšnosti. Jména na prvních deseti příčkách indexu se ve srovnání s loňským rokem nezměnila, došlo jen k posunům v pořadí jednotlivých umělců.

Například vyšší pozice Jiřího Davida odpovídá jeho vystoupení na benátském bienále, samostatné výstavě v Moskvě a účasti na bienále v Haus der Kunst. Pořád ale platí, že 3459 bodů prvního Jiřího Kovandy je bezmála trojnásobkem bodů Markéty Othové na desáté příčce (1221 bodů ). Prvních 17 autorů (až po Daniela Pitína) má 1000 a více bodů, 50. Barbora Kleinhamplová má 630 bodů a na 100. příčce umístěná Darina Alster 420 bodů.

„Třetí edici J&T Banka Art Indexu lze číst dvojím způsobem: Jako potvrzení výsledků z minulých let, nebo jako svědectví o dynamických nárůstech a poklesech v umístění jednotlivých autorů,“ komentují možné čtení tabulky její autoři, galeristka Lucie Drdová, Ondřej Horák ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého a šéfredaktor Art+Antiques Jan Skřivánek. Obecně ale platí, že na české scéně se toho příliš mnoho nemění. V celé první stovce se letos nově objevila jen čtyři jména (Tomáš Moravec, Jakub Matuška, Václav Magid a Roman Štětina). V letošním roce autoři indexu nabídli i dílčí žebříčky, které ukazují aktivitu na domácí, respektive zahraniční scéně jen v uplynulém roce (do výsledného indexu jsou započítávány nejen výstavy, ale i další počiny za posledních deset let).

Nejvíce bodů za výstavy v tuzemských galeriích získal v loňském roce Václav Stratil (v celkovém pořadí 33.), následovaný autory narozenými v 80. letech Tomášem Moravcem a Matějem Smetanou. Top 10 za zahraniční výstavy pak dominuje trojice z čela celkového indexu: Eva Koťátková, Jiří Kovanda a Krištof Kintera.

Index je určen široké veřejnosti, ale i sběratelům a potenciálním kupcům současného umění, jako možný návod upozorňující na viditelnost umělců v současném výtvarném provozu. Nenabízí hodnocení kvality, ale na jediné číslo přepočítává četnost výstavních vystoupení jednotlivých autorů a prestiž institucí, v nichž vystavují. Index v každé své edici zohledňuje uplynulých deset let, to znamená, že hodnocené období se průběžně posouvá. V letošním roce se tak bodovala činnost umělců v letech 2006–2015. Proto nedochází jen k nárůstu bodů, ale v některých případech může bodové hodnocení i klesat. Index má stanovené i věkové omezení, všímá si pouze autorů narozených po roce 1950.

Pro doplnění ještě uveďme, že index sleduje výstavní činnost více než dvou set českých galerií, ve kterých se v loňském roce loni uskutečnilo přes 1200 výstav s účastí kolem 800 umělců narozených po roce 1950, tedy těch, které index sleduje. Komentář k indexu dále uvádí, že dvě pětiny umělců v první stovce se narodily v sedmdesátých letech a pětina po roce 1980. Výmluvné je i zastoupení žen na výtvarné scéně. V první stovce se nachází 20 žen, z nichž tři jsou v první desítce.

Index připravuje J&T Banka ve spolupráci s naším sesterským portálem ART+. Banka se na poli výtvarného umění profiluje i jako sponzor. Je hlavním partnerem Ceny Jindřicha Chalupeckého i slovenské Ceny Oskára Čepana a podporuje Galerii Rudolfinum, Moravskou galerii v Brně či Slovenskou národní galerii. Průběžně buduje vlastní sbírku současného umění nazvanou Magnus Art, která se zaměřuje na laureáty Chalupeckého ceny.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné