Umělkyní roku je Anna Hulačová

text redakční

Cenu Osobnost roku za nejvýznamnější umělecký počin roku 2016 získala dvaatřicetiletá Anna Hulačová. V patnáctileté historii soutěže je zatím nejmladší laureátkou a současně – po loňské Evě Koťátkové – teprve druhou ženou, která ocenění získala. Odborná porota Hulačovou ocenila za její prezentaci ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého i za sérii menších výstav galeriích etc. a INI a ve venkovní galerii Proluka v pražských Vršovicích.

2869.jpg

ANNA HULAČOVÁ: 
JÁ, TY, ON, ONA, ONO, MY, VY, ONI, ONY v galerii Proluka

„Anna Hulačová je jednou z nejvýraznějších umělkyň nastupující generace. Ve své tvorbě nápaditě propojuje lidové umění s modernistickou tradicí a originálním způsobem aktualizuje možnosti sochy jako média současného umění,“ vysvětluje výběr zakladatel ceny, ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu Marcel Fišer. „To, že jsme Annu ocenili i za její prezentaci ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého, není myšleno jako polemika s rozhodnutím mezinárodní poroty. Ostatně vítěz Chalupeckého ceny Matyáš Chochola se v našem hlasování umístil na sedmé příčce, což je lepší výsledek, než kterého dosáhla většina laureátů v minulých ročnících,“ dodává.

Anna Hulačová je absolventkou pražské Akademie výtvarného umění, kde studovala v ateliérech Jaroslava Róny a Jiřího Příhody. Samostatně vystavuje od roku 2009. Od roku 2015 ji zastupuje pražská galerie Hunt Kastner, která ji v loňském roce s úspěchem prezentovala také na veletrhu ve švýcarské Basileji. Za svou výstavu ve finále loňského ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého získala cenu diváků. V březnu letošního roku se Anna Hulačová představí na výstavě v berlínské galerii Meyer Riegger na společné výstavě s již zesnulým Jánem Mančuškou.

Cena Osobnost roku je organizována časopisem art+antiques a portálem artalk.cz ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Chebu. O vítězi rozhoduje desetičlenná odborná porota, jejímiž členy letos byli Denisa Bytelová, Viktor Čech, Marcel Fišer, Ondřej Chrobák, Karina Kottová, Marika Kupková, Michal Novotný, Martina Pachmanová, Marek Pokorný a Zuzana Štefková. Zastoupeni tak byli kurátoři a teoretici umění různých generací, kteří vedle Prahy působí v Brně, Ostravě a Plzni.

Z širšího výběru více než čtyřiceti jmen navržených organizátory byl na základě hlasování připraven seznam 18 finalistů (pro se musela vyslovit aspoň polovina poroty). Z nich každý porotce vybral svých deset favoritů a obodoval je. Prostý součet bodů pak rozhodl o vítězi a o pořadí na dalších místech. Cena je určena žijícím umělcům (nebo zesnulým v daném roce) za nejvýraznější umělecký počin uplynulého roku. Může jím být například výstava, kniha či instalace ve veřejném prostoru. „V posledních letech pozorujeme, že porotci si příliš nevšímají velkých přehledových výstav a spíše hledají akce, které jsou v nějakém smyslu inovativní,“ konstatuje šéfredaktor art+antiques Pepa Ledvina.

Cílem ceny je připomenut nejzajímavější umělecké akce uplynulého roku, a proto je vedle jména laureáta tradičně zveřejňována i celá první desítka. V té se spolu s Annou Hulačovou tentokrát umístili Kateřina Vincourová, Tomáš Svoboda, Kateřina Šedá, Anna Daučíková, Laďa Gažiová, Matyáš Chochola, Jan Nálevka, sestry Linda a Daniela Dostálkovy a Jan Merta.

Cena má podobu černého čtverce, který vytváří vždy předchozí laureát. Ten letošní pro Annu Hulačovou tak bude dílem Evy Koťátkové. „Černý čtverec je narážkou na slavný Malevičův obraz, který je jednou z ikon moderního umění. Stejně tak ale může jít jen o kus mechanicky natřeného plátna nebo papíru,“ vysvětluje Marcel Fišer. „Tento rozpor se k ceně hodí, protože si nechceme hrát na Oscary a tvářit se příliš vážně. Sympatické ale je, že všichni dosavadní laureáti k úkolu přistoupili velice zodpovědně a že každý černý čtverec byl originálním uměleckým dílem. Jednou by z nich možná mohla být pěkná výstava,“ dodává Fišer.

Laureáty za posledních pět let byli Eva Koťátková spolu s Jiřím Valochem (2015), Zbyněk Baladrán (2014), Dominik Lang (2013), Pavel Mrkus spolu s Krištofem Kinterou (2012) a Krištof Kintera (2011). Vedle Kintery je dvojnásobným laureátem ceny také Jan Merta, který byl zvolen osobností roku v letech 2005 a 2009.

 

Další informace o ceně a fotodokumentace minulých ročníků zde.

 

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné