Vila v majetku LACMA

Josef Ledvina staveniště květen 2016

Los Angeles - Sbírky Los Angeles County Museum of Art se rozrostly, nikoli však o obraz, sochu či jiný movitý umělecký kus, ale o uměleckou nemovitost. Vilu se spektakulárními výhledy usazenou na kopci nad čtvrtí Beverly Hills věnoval muzeu realitní magnát, basketbalový fanoušek, přítel celebrit a milovník výstředních módních outfitů James Goldstein. Dům je známý nejen z architektonických průvodců po kalifornské megapoli - jako výrazné dílo Johna Lautnera, žáka Franka Lloyd Wrighta -, ale také z filmu Big Lebowsky bratří Coenů, kde ho obýval porno producent Jackie Treehorn (Ben Gazzara).

Goldstein vilu muzeu věnoval i se sedmnácti miliony dolarů určenými na údržbu, movitým inventářem (včetně vozu Rolls Royce), místně specifickým dílem od Jamese Turella, okolními pozemky a přilehlými objektem. LACMA odhaduje celkovou hodnotu daru na 40 milionů. "Řadím ho osobně mezi nejdůležitější domy v LA. A také mezi ty vůbec nejvíce losangeleské, díky tomu jak je svázán s výhledem, dalekým výhledem směrem k oceánu" okomentoval přírůstek do sbírek ředitel muzea Michael Govan pro Los Angeles Times.

Vila je dnes známa pod označením Sheat Goldstein Residence, jehož první část odkazuje k původním majitelům Helene a Paulovi Sheatovým, pro které John Lautner dům v 60. letech navrhl. Goldstein dům koupil v roce 1972 a rozhodně se následně neomezoval na jeho pietní památkářské udržování. Ještě ve spolupráci s žijícím architektem například obývací pokoj doplnil na míru šitým sedacím nábytkem s betonovým základem, nerespektoval ani charakter vegetace a zahradu nechal zarůst bujnou tropickou vegetací. Podle projektu Lautnerova následovníka Duncana Nicholsona přistavěl také přilehlý objekt s kanceláří, nočním kubem a střešním tenisovým kurtem. "Nikdy nebylo mým cílem uvést dům do původního stavu, protože původně nebyl dokonalý," okomentoval věc Goldstein pro LA Times. "Mým cílem bylo učinit jej dokonalým."

Residence Sheat Goldstein se všemi svými movitými i nemovitými součástmi tak představuje nejen dílo jednoho významného architekta ale i památku na životní styl svého majitel. Za svého života, kdy ho bude ještě obývat, svolil Goldstein k limitovaným prohlídkám svého příbytku, následně by měl podle plánů LACMA složit k pořádání výstav, konferencí a fundraisingových banketů. Donace zároveň pro ředitele Michaela Govana představuje neplnění jeho dlouhodobé ambice získat pro muzeum alespoň jednu stavbu představující milník losangelské residenční architektury.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné