Vyhrála chata

Josef Ledvina staveniště červen 2015

Praha – V květnu byly rozděleny ceny Grand prix architektů. Tou hlavní vyznamenala porota v čele s maďarským architektem Lászlem Mikó chatu u jezera poblíž severočeských Doks od studia FAM. Cenu Obce architektů za celoživotní dílo získal Miroslav Řepa, mimo jinéo autor Československého pavilonu pro světovou výstava v Montrealu.

„Nenásilně ukryta mezi vysokými okolními stromy, chata nejenže rámuje nádherné výhledy přes jezero, avšak také poskytuje nezbytné přístřeší směšně jednoduchým, ale luxusním způsobem,“ rozepisují se porotci ve svém vyjádření. Rozhodnutí ocenit nenápadný rekreační objekt může být trochu překvapivé, bylo prý ale jednomyslné. Vnější plášť chaty tvoří vertikální dřevěné latě ladící s okolním borovým podrostem. Vstupuje se do ní velkoplošným posuvným oknem, jež zevnitř skýtá porotci vyzdvižené „nádherné výhledy“. Interiér tvoří jeden kontinuální prostor, žebříkem se vstupuje nad prostornou galerii určenou ke spaní.

Z dalších kategorií zmiňme nejlepší novostavbu loňska – Centrum obnovy památek architektury 20. století Brno od Milana Raka a Aleny Režné (Archteam) integrující historickou vilu Stiassni s novou budovou pro přednáškou činnost – a nelepší rekonstrukci – nápaditou konverzi nevýrazného zahradnického pavilonu v elegantní Pavilon skla Klatovy – PASK (Atelier25). O ceny Grand prix se letos ucházelo dohromady 88 staveb, v jednotlivých oborech byly ovšem počty velmi různé. Novostaveb bylo kupříkladu 22, zatímco do kategorie Krajinářská architektura a zahradní tvorba se přihlásila realizace jediná – park 4 Dvory v Českých Budějovicích, který si také od poroty vysloužil čestné uznání.

Ateliér FAM Architekti založili v roce 2005 Pavel Nasadil a Jan Horký. V Česku realizoval řadu rodinných domů, od roku 2007 pracuje na urbanistickém řešení Mírového náměstí a jeho okolí v Dobříši. Spolupracuje rovněž s britskou architektonickou kanceláří Feilden + Mawson.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné