Zatloukala střídá Soukup

Johanka Lomová zprávy duben 2013

Olomouc – Muzeum umění Olomouc má po 23 letech své existence nového ředitele. Místo Pavla Zatloukala, který koncem loňského roku oznámil odchod do důchodu, byl do čela muzea k 1. dubnu ministryní kultury jmenován jeho dosavadní zástupce Michal Soukup.

Oficiální tisková konference má proběhnout 10. dubna. Již nyní však Michal Soukup vyjádřil touhu navázat na svého předchůdce. „Od roku 1990 jsem se jako člen nejužšího vedení podílel na přípravě všech důležitých koncepčních materiálů včetně finančních rozpočtů a realizací investičních akcí,“ říká Soukup. „Podstatnou část z vytýčených cílů se nám podařilo dokončit. Vůči dosavadní práci prof. Zatloukala proto ani není možné se vymezovat. Pokud již k tomu dojde, bude se spíše jednat o úkoly, které za jeho působení nebylo možně uskutečnit (např. Trienále středoevropského umění),“ dodává.

Hlavním úkolem, který před sebou Soukup vidí, je dokončení rekonstrukce Muzea moderního umění a výstavba budovy v jeho sousedství. „Současný stav je déle neudržitelný a reálně hrozí, že muzeum nebude moci v plné míře plnit některé standardy,“ zdůrazňuje. S novou stavbou souvisí také projekt Středoevropského fóra (SEFO). Doposud nedošlo k vykoupení pozemku, na které by budova měla stát. „Pokud se parcely podaří získat – a velmi usilovně na tom pracujeme –, čeká nás nelehké rozhodnutí, jak v projektu postupovat dál. Zda pokračovat v současné koncepci a vycházet ze zveřejněné architektonické studie rekonstrukce a novostavby, anebo zvolit jiné řešení, což by znamenalo začít znovu a vypsat novou architektonickou soutěž,“ říká Soukup.

Pavel Zatloukal ukončil své působení k 31. březnu. Posledním velkým projektem, který v muzeu realizoval, byla výstava Od Tiziana po Warhola. Týden před koncem muzeum hlásilo rekordní návštěvnost 34 tisíc návštěvníků (tj. kolem 280 denně). Hodnocení Zatloukalova působení je veskrze kladné. Vedle vybudování Arcidiecézního muzea a řady výrazných výstavních počinů je možné zmínit i nárůst v návštěvnosti z 10 tisíc diváků na počátku 90. let na loňských 226 tisíc.

Projekt ani motivační dopis, které byly podmínkou účasti ve výběrovém řízení, Michal Soukup ani Ministerstvo kultury nezveřejnili. Do výběrového řízení se přihlásili jen dva uchazeči. Odborná komise doporučila Michala Soukupa.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné