Zbořená příčka

Johanka Lomová staveniště březen 2015

Praha – V polovině února otevřel ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze svůj obchod knihkupec a nakladatel Walther König, který se specializuje na literaturu o výtvarném umění, architektuře a designu. V místě, kde se dříve nacházel obchod nakladatelství Národní galerie, nyní naleznete sortiment analogický s tím, na jaký jsme zvyklí z knihkupectví při velkých galeriích v Německu, Rakousku nebo Velké Británii. Knihkupectví Walther König založil v roce 1969 v Kolíně nad Rýnem.

„NG tímto získala partnera, jehož zkušenosti a prokazatelné schopnosti pomohou vyřešit letitý problém s prodejem a distribucí knih a návštěvníkům galerie nabídnou to nejkvalitnější ze světové knižní produkce,“ komentuje důvody spolupráce Šárka Pleslová, vedoucí oddělení marketingu a komunikace Národní galerie.
Smlouvu Národní galerie uzavřela na jeden rok, a její možné prodloužení bude záležet na vyhodnocení výsledků spolupráce. „Walther König se zavázal k poskytnutí příslušného know-how, dodávkám cizojazyčné literatury, a to nejen do obchodu ve Veletržním paláci, ale i k možnosti objednaní jakékoliv další knihy.  Dále bude König Books přes svoji distribuční síť nabízet galerijní produkci na světovém trhu a v neposlední řadě zčásti vybavil knihkupectví mobiliářem a technikou. NG pak zůstává výhradním dodavatelem galerijních a dalších knih a merkantilií vydávaných v Čechách,“ popsala podmínky spolupráce Pleslová.

V souvislosti se změnou provozovatele došlo také k proměně architektonického řešení přízemí Malé dvorany. Do teď byl její prostor izolován od vnějšího světa. Nově byla odstraněna příčka do ulice Dukelských hrdinů i do dvorany a architektura tak začala slovy generálního ředitele Národní galerie Jiřího Fajta „konečně dýchat“.

Ve dvoraně zároveň v současnosti probíhá výstava, jež představuje volnou, novým podmínkám přizpůsobenou rekonstrukci expozice v česko-slovenském pavilónu z posledního architektonického bienále v Benátkách. Kurátor-architekt Martin Hejl v ní svůj zájem soustředil na československé panelové domy, prefabrikaci a fenomén sídlišť obecně. Výstava potrvá do 17. května a je přístupná zdarma.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné