Žížkov památkou

Josef Ledvina staveniště duben 2013

Nákladové nádraží Žižkov se s definitivní platností stalo národní kulturní památkou. Ministryně kultury zamítla již čtvrté odvolání vlastníka objektu, jímž jsou České dráhy, a potvrdila památkovou ochranu nádraží. Dráhy sice již předtím ustoupily od původního záměru celý areál zbořit a postavit na jeho místě ve spolupráci se společností Sekyra Group novou rezidenční čtvrť, nicméně jeho zapsání na seznam národních kulturních památek se vehementně bránily.

Motivací k tomu jim podle vlastních vyjádření měla být obava z příliš velkých omezení pro toho, kdo by objekt případně rekonstruoval. Otevřená zůstává otázka dalšího využití nádraží. Diskutována je například konverze v sídlo Národního filmového archivu, který v současnosti využívá několik provizorně pronajatých objektů na území Prahy. Památkáři připouštějí, že by komplex novou funkci byl schopen pojmout.

Nákladové nádraží je odbornou veřejností oceňováno jako mimořádně kvalitní ukázka funkcionalistické stavby technického ražení a jako doklad vysoké architektonické i inženýrské úrovně československého industriálního stavitelství mezi světovými válkami. Památková ochrana se týká hlavní budovy tvořené třemi křídly – administrativním, obráceným do ulice Želivského a dvěma křídly překladišť.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné