Zukunft, Zukunft, Zukunft

Martina Lehmannová zprávy říjen 2016

Mnichov – Sudetští Němci v bavorské metropoli se konečně dočkají. Jejich dlouho plánované muzeum se podařilo přivést k prvnímu hmotnému bodu a tím je základní kámen, jenž byl slavnostně položen 16. září. Událost se konala za účasti politických špiček Bavorska v čele s premiérem Horstem Seehoferem, spolkové ministryně pro kulturu Moniky Gütters, předsedy krajanského sdružení Bernda Posselta, někdejšího prezidenta Mezinárodní rady muzeí ICOM Hanse-Martina Hinze, řezenského biskupa, evangelické děkanky Mnichova a bavorského rabína. Česká účast byla mizivá.

Sudetoněmecké muzeum zajímá především budoucnost. Lidská paměť, demografie, globalizace a internacionalizace jsou neúprosné. Identitu sudetského Němce už dnes lidé nevnímají tak silně. Muzeum by proto mělo sloužit hlavně novým generacím, ukázat jim, odkud vzešly. Tato slova svorně pronášeli všichni řečníci. Muzeum chápou jako místo dialogu generací a regionů, sblížení a porozumění, místo dávající pozitivní příklad. Hrdě se proto hlásili k dotaci celkem 30 milionů eur, které by stavba měla stát, a slibovali i podporu dalšímu fungování muzea ve výši 1 milionu eur ročně. Horst Seehofer to zhodnotil jako splátku dluhu Bavorska vůči sudetským Němcům, kteří do zemědělské země přinesli po válce znalosti z průmyslových oborů a pomohli nastartovat proměnu Bavorska v tahouna německé ekonomiky.

Sudetoněmecké muzeum v Mnichově budovalo svoje sbírky především akvizicemi od sudetských Němců, kteří mu předávali svoje vzpomínky na bývalou vlast. Dnes spravuje na 30 tisíc exponátů, desetitisíce archiválií a rozsáhlou knihovnu. Pro postavení budovy byl vyčleněn pozemek vedle Sudetoněmeckého domu a byla to velká oběť, protože toto místo sloužilo nesmírně populární Valdštejnské restauraci. Studio pmp architekten zvítězilo v mezinárodní soutěži s budovou tvarem připomínajícím puklý kámen. Stavba muzea má být dokončena v roce 2018. Přípravu stálé expozice konzultují pracovníci muzea s německo-českým týmem expertů.

Pojem sudetský Němec byl původně geograficky vymezen; poprvé ho použil svitavský politik Franz Jesser v roce 1902 k popisu německy mluvících občanů žijících na území Čech, Moravy a Slezska. Termín se ujal až po roce 1918.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné