200 milionů na platy v kultuře

Jan Skřivánek zprávy září 2016

Praha – „Dnešní jednání na financích, 200 milionů na platy v rezortu kultury navíc. Slíbil jsem to. Díky kolegyně a kolegové, vaší práce si vážím!,“ napsal koncem července na svém twitterovém účtu ministr kultury Daniel Herman. O den později pak zaměstnance příslušných příspěvkových organizací emailem informoval o navýšení platů o 8 procent (o 4 procenta od letošního listopadu a o další 4 procenta od nového roku). „Vícekrát jsem říkal, že platovou stabilizaci pokládám za absolutní prioritu a v tomto smyslu také jednání s ministrem financí vedu,“ dodal v dopise Herman.

Art+Antiques v této souvislosti oslovil čtveřici muzeí umění, která jsou příspěvkovými organizacemi ministerstva kultury – Národní galerii v Praze, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Muzeum umění Olomouc, Moravskou galerii v Brně –, s otázkou, kolik je průměrný plat jejich zaměstnanců. Ačkoliv jde o programově podobné instituce, mají velmi rozdílné platové podmínky. Podle poskytnutých informací mají zaměstnanci Národní galerie například v průměru o třetinu vyšší plat než pracovníci Moravské galerie.

Metodika výpočtu v jednotlivých institucích se však může lišit. Není například jasné, zda do uváděných částek jsou započteny příjmy z řešených grantů. Peníze na ně nejsou součástí provozního příspěvku od zřizovatele a zaměstnanci muzeí na grantech většinou pracují nad rámec svého běžného úvazku.

Jako průměrný plat včetně grantů uvádí Uměleckoprůmyslové museum, které tak vykazuje nejvyšší částku z oslovených institucí, téměř 26 tisíc korun hrubého měsíčně. Následují Národní galerie s 24,8 tisíci, Muzeum umění Olomouc s 22,8 tisíci a Moravská galerie v Brně s 18,3 tisíci korun. Výrazný rozdíl mezi platy v Brně a Olomouci se odvíjí od toho, že Muzeum umění Olomouc není financováno jen ministerstvem, ale také Olomouckým krajem a městem. „Pokud bychom mzdy z těchto zdrojů nedorovnávali, byly by pod tarifním průměrem,“ dodává tiskový mluvčí muzea.

Podle aktuálních údajů Ministerstva práce a sociálních věcí činil průměrný hrubý plat v nepodnikatelské sféře v prvním čtvrtletí letošního roku téměř 26,8 tisíc, přičemž medián byl o 1500 korun nižší. Zaměstnanci muzeí umění nejsou ve statistikách ministerstva samostatnou sledovanou profesí, najdeme zde však konzervátory a restaurátory, kurátory a řídící pracovníky knihoven a muzeí. Průměrný hrubý plat konzervátorů a restaurátorů byl loni 21,3 tisíc, kurátorů 24,4 tisíc a řídících pracovníků 37,4 tisíc korun.

Ministerstvo kultury je zřizovatelem 29 příspěvkových organizací – od Národního památkového ústavu a České filharmonie až po Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm či Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi –, které zaměstnávají kolem 6500 lidí. Ministerstvo samo uvádí, že jejich průměrná mzda je asi 2500 Kč pod celorepublikovým průměrem. Podle zprávy ČTK dosavadní jednání směřují k tomu, že na ministerstvo kultury příští rok ze státního rozpočtu půjde 11,84 miliardy korun. Letos rezort hospodaří s částkou 11,7 miliardy korun. V této částce jsou však zahrnuty i 3,5 miliardy na vypořádání majetkových vztahů s církvemi. Aby bylo dosaženo deklarovaného vládního cíle – dávat na kulturu jedno procento státního rozpočtu, muselo by ministerstvu kultury mít k dispozice kolem 15,5 miliard korun.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné