AJG na rozcestí

Jan Skřivánek zprávy květen 2011

České Budějovice – Alšova jihočeská galerie (AJG) je od půlky dubna bez ředitele. Její dosavadní šéf Lubomír Bednář rezignoval, poté co audit, který si v galerii objednal její zřizovatel Jihočeský kraj, doporučil jeho odvolání. Bednář stál v čele galerie od roku 2005 a zejména v posledním roce se jeho kroky setkávaly s ostrou kritikou odborné veřejnosti. Zaměstnanci galerie jeho odchod přivítali.

Pro budoucnost galerie je rozhodující, jak se nyní zachová kraj a zda na uvolněné místo vypíše řádný konkurz. Dosavadní chování krajské reprezentace mnoho důvěry nevzbuzuje. Svá nejkontroverznější rozhodnutí totiž Bendář v minulosti učinil s podporou, ne-li přímo na přání krajských politiků. Prozatímně – minimálně do září – byl řízením galerie pověřen dosavadní správce depozitáře Petr Berkovský, který je absolventem Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity a před nástupem do galerie se živil jako restaurátor.

K vyhrocení situace v galerii došlo na přelomu roku, kdy Lubomír Bednář, původním vzděláním agronom, dal výpověď čtveřici zaměstnanců v čele s kurátorem sbírky starého umění Martinem Vaňkem. Oficiálně tento krok zdůvodnil nutností úspor a jejich nadbytečností. Krajský radní pro kulturu František Štangl Bednáře tehdy podpořil slovy: „V této chvíli, kdy jsou expozice dokončené, není se sbírkami tolik práce. A já myslím, že prostě není třeba, aby tam bylo tolik kurátorů.“ Vzhledem k tomu, že AJG opatruje po Národní galerii druhou nejvýznamnější a nejrozsáhlejší kolekci gotického umění a že Vaněk byl jediným zaměstnancem galerie s odpovídající kvalifikací, šlo o dosti skandální prohlášení. „Svědčí to pouze o alarmující nekompetentnosti toho, kdo takto uvažuje,“ reagovala v otevřeném dopise hejtmanovi Uměleckohistorická společnost.

Martin Vaněk se domnívá, že skutečným motivem jeho výpovědi byla osobní msta. Loni na jaře totiž spoluorganizoval petici zaměstnanců galerie proti dočasnému uzavření výstavy Karla Zlína kvůli soukromému večírku společnosti Koh-i-noor. „Galerie byla donucena porušit veškeré závazky, které jsou s výstavou spojené. (…) Přerušení výstavy (bez vědomí autora) znamená ztrátu důvěry u dalších potenciálních partnerů,“ konstatuje se v petici. Uspořádání večírku v galerii přitom osobně prosadil hejtman Jiří Zimola. Ten také protesty zaměstnanců na stránkách Českobudějovického deníku odbyl poznámkou, že se jim jen nechce pracovat.

Další skandál vyvolal pracovněprávní spor, který proti AJG vede její bývalá tisková mluvčí Iva Johnová. Jeden ze svědků totiž ředitele galerie začátkem listopadu obvinil, že Bednář jej nabádal k podvodu. Měl po něm chtít, aby podepsal antidatovanou smlouvu na činnost, kterou nikdy nevykonal. Ředitel galerie chtěl s její pomocí následně dokázat, že Johnová na svou práci nestačila.

V této situaci se vedení kraje začátkem ledna rozhodlo nechat fungovaní galerie prověřit nezávislým auditorem. Tento úkol byl svěřen Martinu Bezouškovi, scenáristovi a někdejšímu tiskovému mluvčímu Vítězslava Jandáka. Svou zprávu předal Bezouška vedení kraje začátkem dubna, oficiálně však zveřejněna nebyla. Hejtman Zimola pouze v Českém rozhlase prohlásil, že Bezouška doporučil hledat nového ředitele. A nebýt Bednářovy rezignace, sám by prý radě kraje navrhl jeho odvolání.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné