Albertina převzala sbírku Essl

Radek Wohlmuth zprávy březen 2017

Vídeň – Dne 16. února převzala Albertina oficiálně sbírku Essl. Pro oba subjekty tím začíná zcela nová historická kapitola. Albertina od této chvíle nově disponuje více než šesti tisíci uměleckých děl předních poválečných a současných autorů a jedna z největších soukromých sbírek zase s definitivní platností překonala problémy, které se objevily v roce 2014 v souvislosti s ekonomickými potížemi Essl Corporate Group. Velikost a význam „transakce“ se zároveň stal i výrazným milníkem v historii rakouských spolkových muzeí.

„V Albertině jsme našli s ohledem na budoucnost sbírky ideálního partnera,“ říká k tomu Karlheins Essl. „Je to muzeum světové extratřídy a díky této spolupráci budou mít lidé i nadále možnost setkávat se s díly nashromážděnými během let v naší sbírce.“ Také ředitel Albertiny Klaus Albrecht Schröder označil převzetí nadnárodní kolekce současného umění za „hvězdný“ okamžik v dvousetleté existenci tohoto tradičního muzea. Jako událost prvořadého významu převod sbírky, v níž nechybějí zásadní práce Karla Appela, Cindy Sherman, Alexe Katze, Neo Raucha a Anselma Kiefera, komentovali například i rakouský ministr kultury Thomas Drozda nebo Georg Baselitz a Erwin Wurm.

Zakladatelé intermediální sbírky poválečného umění jsou Agnes a Karlheinz Esslovi. Její počátky se vážou k roku 1970. Dvě třetiny šestitisícové kolekce představují jedinečný přehled rakouského umění od roku 1945 do dneška, mezinárodní umění reprezentuje dalších zhruba 1700 prací. Zvlášť silně zastoupena je především fotografie, velká pozornost je věnována rovněž feministické avantgardě. Od roku 2005 se součástí sbírky stávají i práce mladých autorů ze střední a východní Evropy.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné