Artis Moraviae Amicis

Jan Skřivánek staveniště prosinec 2013

Praha/Brno – Památkář Miloš Stehlík, který v polovině listopadu oslavil 90. narozeniny, obdržel u příležitosti svého životního jubilea bronzovou medaili Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a od ministra kultury pak medaili Artis Bohemiae Amicis.

Profesor Stehlík stále aktivně působí na brněnském územním pracovišti Národního památkového ústavu a na katedře dějin umění Masarykovy univerzity vede seminář památkové péče. Ve své odborné práci se profesor Stehlík zabývá především sochařstvím doby baroka. Je mimo jiné autorem knihy Baroko v soše či spoluautorem publikace Umění baroka na Moravě a ve Slezsku.

Nedávno mu vyšla sbírka poezie. Na ministerskou medaili profesora Stehlíka navrhlo slovenské občanské sdružení Via Cultura, které na Slovensku podporuje a mnoha způsoby obohacuje kulturní sektor. Slavnostního předávání ceny se zúčastnila spolu s dalšími hosty z oblasti kultury a památkové péče rovněž předsedkyně sdružení, poslankyně slovenského parlamentu Magda Vášáryová.

Na otázku, co považuje za nejnáročnější úkol památkové péče, profesor Stehlík před pěti lety v ojedinělém rozhovoru v Lidových novinách odpověděl: „Nejnáročnější (je), a ještě se toho nepodařilo dosáhnout, aby sama společnost bojovala o existenci památkové péče či přesněji památek samých. Ne aby památkáři nařizovali a korigovali, ale aby lidé obecně měli vědomí a sami se snažili. (…) Aby úsilí o zachování památek bylo samozřej mostí ve vědomí, a především svědomí společnosti.“ K svému věku v tomtéž rozhovoru poznamenal: „Jsem pořád ve styku s mladými lidmi. Už od roku 1956 učím na fakultě, mám tak svým způsobem pořád novou a novou mízu. Stýkám se se starými památkami, ale s mladými lidmi. A ti mne pořád oživují.“

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné