Auta v galerii

Jan Skřivánek zprávy červen 2007

Praha – Vítězem prvního ročníku umělecké soutěže Art Emoción, kterou ve spolupráci s pražskou akademií uspořádalo české zastoupení španělské automobilky Seat, se stal Martin Krajc. Odměnou mu bude stáž na prestižní umělecké škole v Madridu. „Velmi nás těší podporovat moderní umění a spolupráce s AVU, stejně tak jako podpora dalších kulturních projektů patří k našim prioritám,“ řekl při vyhlašování výsledků zástupce Seatu Petr Táborský.

Jméno soutěže je parafrází firemního sloganu Auto Emoción. Studenti měli vytvořit dílo tak či onak inspirované značkou Seat. V prvním kole bylo na základě předložených skic a konceptů vybráno deset finalistů, kteří pak dostali na týden k dispozici vůz Seat Leon.

Finálová desítka byla velice pestrá – od klasické olejomalby až po video. Poměrně překvapivé však bylo, o jak doslovné spojení s vozy Seat se většina autorů snažila. Byť pravidla soutěže nic takového nenařizovala, pouze na jednom z děl – pětimetrové abstraktní soše Čestmíra Přindiše – se automobil či jeho část přímo neobjevuje.

Nad významy a kontexty, se kterými mladí výtvarníci občas pracovali, by se ale každý reklamní stratég nutně zděsil. Ondřej Basjuk například přišel s nápadem, že by automobilka řidičkám „pro ukrácení volné chvíle v zácpě“ mohla rozdávat speciální vibrátory. Julianu Čepovou zase zaujalo, že v angličtině slov seat znamená sedačka. Přes sedačku a emoce se nějak dostala až k záchodové míse.

Vítězný projekt Martina Krajce porota ocenila pro sílu konceptu i široké možnosti využití. Krajc navrhl jednoduchý chromový rám, inspirovaný nárazníky vozu Seat 1400 Especial z roku 1953. Může posloužit jako rám obrazu či projekční plochy, ale funguje i jako samostatný sochařský objekt, který v sobě nese odkaz na historii firmy, krásu automobilového designu a v neposlední řadě též aktuální téma recyklace.

Díla všech finalistů byla v květnu několik dní vystavena v Moderní galerii AVU, v červnu budou znovu představena na automobilovém veletrhu v Brně.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné