Bohuslav Fuchs ve Vídni

Jan Skřivánek staveniště leden 2011

Výstavní síň v centrále finanční skupiny Vienna Insurance Group (VIG) na vídeňském Ringu hostí do půlky března výstavu věnovanou dílu architekta Bohuslava Fuchse.

Přehlídku čtyř desítek Fuchsových projektů, pod kterou je jako kurátor podepsán brněnský architekt Jan Sapák, doprovází stočtyřicetistránkový, bohatě ilustrovaný katalog v němčině. Výstava se koná v rámci projektu Architektur im Ringturm, který běží již třináctým rokem a který pro VIG koordinuje rakouský historik architektury Adolph Stiller. Byť je Ringturm korporátní galerií, její program i publikační výstupy jsou na té nejvyšší odborné úrovni.

Bohuslav Fuchs je teprve šestým architektem, jemuž galerie věnuje samostatnou výstavu.  Těžištěm programu Architektur im Ringturm jsou průřezové výstavy představující moderní a současnou architekturu jednotlivých středo- a východoevropských zemí. Fuchsově výstavě například v létě předcházela přehlídka zabývající se architekturou albánské Tirany. České architektury se v minulosti týkaly dvě výstavy – o brněnské vile Tugendhat (1999) a monografická výstava Josef Plečnik: Architekt v Lublani, Vídni a Praze (2006). V roce 2003 se v Ringturm konala reprezentativní výstava o slovenské architektuře od roku 1900 do současnosti.

Bohuslav Fuchs (1895–1972) je považován za nejvýznamnějšího představitele brněnského funkcionalismu. Jeho patrně nejznámějším dílem je tamní hotel Avion. Za celý svůj život realizoval přes 150 staveb. O mimořádných kvalitách jeho projektů podle Jana Sapáka svědčí i to, že jen tři z jeho realizací byly zbourány a pouhá desítka výrazněji přestavěna. „Fuchs byl vedle Karla Teigeho a Jaromíra Krejcara nejvýraznější osobností české meziválečné architektury. Odborníci po celém světě jeho dílo znají, cílem této výstavy je přiblížit je širší veřejnosti,“ vysvětluje Sapák. Vybrané Fuchsovy stavby jsou představeny prostřednictvím dobových i současných fotografií a projektové dokumentace. K vidění je na výstavě i několik autentických detailů, jako je část zábradlí z hotelu Avion či kliky z někdejší Moravské banky na brněnském náměstí Svobody

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné