Brázda je nejlepší

Jan Skřivánek zprávy duben 2007

Klatovy – V pátém ročníku ankety Osobnost roku, kterou pořádá Galerie Klatovy / Klenová, zvítězil Pavel Brázda. Cenu získal za retrospektivní výstavu své tvorby, která se u příležitosti jeho osmdesátých narozenin uskutečnila v Národní galerii. Na dalších místech se umístili Pavel Jirásek (za výstavu Industria v Galerii Rudolfinum) a Adriena Šimotová (za retrospektivu v Muzeu umění Olomouc).

Cena je udělována za výtvarný počin uskutečněný v daném roce. Nemůže být udělena posmrtně a laureátem se může stát jedině umělec působící v České republice. O vítězi rozhoduje anonymní hlasování několika desítek historiků umění a výtvarných kritiků (letos se ankety zúčastnilo 53 volitelů). Každý nominuje kandidáty na první až páté místo, respektive rozdělí mezi tuto pětici od pěti do jednoho bodu. Osobností roku se stává ten, kdo v konečném součtu získá nejvíce bodů. Pavel Brázda zvítězil přesvědčivým dvacetibodovým náskokem.

Letošní ročník – jak upozorňují organizátoři – byl překvapivý v tom, že se v něm vůbec neprosadili finalisté Chalupeckého ceny. Zatímco v předchozích čtyřech ročnících skončil laureát nejhůře na šestém místě a také další finalisté vždy bodovali (v roce 2004 byli v první desítce hned tři), letos je Barbora Klímová dvacátá druhá až dvacátá šestá, Rafani čtrnáctí.

Dosud titul Osobnost roku získali Jan Merta (2005), František Skála (2004), Kamera Skura (2003) a Jiří Sopko (2002).

Předání ceny se uskutečnilo v sobotu 3. března v Klatovech, v tamním kině Šumava. Slavnostní večer doplnilo vystoupení skupiny Ženy.


1. Pavel Brázda 70 bodů
2. Václav Jirásek 50 bodů
3. Adriena Šimotová 40 bodů
4. Běla Kolářová 34 bodů
5. Dalibor Chatrný 27 bodů
6. Martin Mainer 25 bodů
7. Jindřich Štreit 23 bodů
8. Jiří Valoch 20 bodů
9. Miroslav Tichý 18 bodů
10. Jiří Kovanda 17 bodů

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné