Británie je v hajzlu

Jan Skřivánek web

14.–19. 5. 2013 / Výpisky ze zahraničního tisku – náš člověk ve Vatikánu, muž který postavil Guggenheimovo museum, trh s uměním jako pračka na peníze a Anish Kapoor v Berlíně.

1822.jpg
Anish Kapoor: Shooting into the Corner / 2008-09 / z výstavy Kapoor in Berlin v Martin Gropius Bau / foto: Nic Tenwiggenhorn © Anish Kapoor / VG Bildkunst, Bonn, 2013

Britský Guardian ve středu informoval o tom, kteří umělci budou vystavovat v pavilonu Vatikánu na letošním Bienále v Benátkách, jehož se Svatý stolec účastní vůbec poprvé. Kurátorem výstavy nazvané Creatin, Un-Creation, Re-Creation bude kardinál Gianfranco Ravasi. Vedle italské multimediální skupiny Studio Azzurro a amerického malíře Lawrence Carrola oslovil také českého fotografa Josefa Koudelku. „Neměli zadaná konkrétní témata jako Panna Marie nebo Ježíš, ale požádali jsem je o reflexi prvních 11 kapitol knihy Genesis, které jsou ve své podstatě portrétem lidstva,“ citoval Guardian Ravasiho.

Ve středu 15. května ve věku 93 let zemřel někdejší ředitel Guggenheimova musea Thomas M. Messer, který se narodil v Bratislavě a vyrůstal v Praze. Do Spojených států odešel těsně před druhou světovou válkou. Ředitelem Guggenheimova musea byl v letech 1961 až 1988. „Messer vychoval silnou skupinu kurátorů a dával příležitost ženám. Kurátorům nechával nebývale volnou ruku, zejména na poli současného amerického umění. Jako Evropan současně propagoval evropské umělce, například Dubuffeta a Beuyse,“ napsaly v Messerově nekrologu New York Times.

Americké úřady začaly vyšetřovat prominentního newyorského obchodníka s uměním Hellyho Nahmada kvůli podezření z praní špinavých peněz. Rodina Nahmadů, v čele s Hellyho otcem Davidem, který řídí rodinné podnikání z Londýna, je považována za jednoho z největších hráčů na trhu s uměním, zejména v segmentu impresionistů a klasické moderny. Rodinnný majetek se odhaduje na 3 miliardy dolarů. „Obvinění popisují dvě propojené sázkařské sítě – jednu z nich vedenou (Hellym) Nahmadem –, které propraly desítky milionů dolarů prostřednictvím účelově zřízených kyperských firem, legálních hedge fundů a investic do realit ve Spojených státech, autoopravny v Brooklynu a dokonce instalatérské firmy v Bronxu, kterou sázkaři převzali jako kompenzaci za neuhrazené sázky,“ napsaly ve čtvrtek New York Times.

V Martin Gropius Bau v Berlíně v sobotu začala velká výstava Anishe Kapoora. Umělec při té příležitosti v Guardianu hovořil o odlišnostech v německém a britském přístupu ke kultuře. „V Británii umění představuje druhý největší sektor po bankovnictví, finanční podpora ze strany státu přitom činí sotva desetinu procenta vládních výdajů. Je to úplně ujaté. Británie má dvě věci – umění a vzdělání – a obě jsou odstrčené do kouta. Je to kolosální, kolosální chyba. (…) Ve stručnosti, Británie je v hajzlu,“ cioval list ve středu Kapoora.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné