Bude to Budak

Jan Skřivánek zprávy září 2014

Praha – Novým hlavním kurátorem Národní galerie se má od září stát Polák Adam Budak. Koncem srpna o tom informovaly Hospodářské noviny a ČT Art. Sedmačtyřicetiletý Budak v minulosti zastával post kurátora současného umění v Hirschhornově muzeu ve Waschnigtonu D. C. (2011–12) a v Kunsthausu ve Štýrském Hradci (2003–11) a má za sebou řadu mezinárodních spoluprací (v roce 2008 byl jedním z kurátorů Manifesty 7, loni například odpovídal za estonský pavilon na Bienále v Benátkách). Působí také v poradních orgánech výstavních institucí v Lucembursku, Itálii a Rakousku.

Budak vystudoval divadelní vědu na Jagellonské univerzitě v Krakově a následně pokračoval ve studiu dějin umění na Středoevropské univerzitě v Praze. Do Prahy se v letech 2003 a 2005 vrátil jako jeden z kurátorů Prague Biennale. Při druhém ročníku bienále, kdy se paralelně konaly dvě výstavy – jedna organizovaná časopisem Flash Art, druhá Národní galerií – připravil pro Palác Kinských (NG) přehlídku současného videa. Budak se zajímá rovněž o architekturu: v roce 2004 byl kurátorem polského pavilonu na architektonickém bienále v Benátkách a o čtyři roky později editorem antologie Co to je architektura?.

Jaké budou úkoly a pravomoci hlavního kurátora, není zatím zřejmé. V organizační struktuře Národní galerie jde o novou pozici a generální ředitel galerie Jiří Fajt se netají tím, že připravuje komplexní reorganizaci instituce. Za Milana Knížáka post šéfkurátora neexistoval, kurátoři podléhali vedoucím sbírek a ti přímo generálnímu řediteli. Ekonom Vladimír Rösel po svém nástupu vytvořil nový post náměstka pro sbírkovou činnost, který za jeho ředitelování zastával vedoucí Sbírky starého umění Vít Vlnas.

V českých muzejních institucích je zaměstnávání cizinců na vedoucích postech zatím zcela výjimečné. V letech 1999 až 2000 stála v čele Sbírky moderního a současného umění slovenská kurátorka Katarína Rusnáková a šéfkurátorkou Moravské galerie byla rok (2008–09) další Slovenka, Sandra Kusá, která je dnes ředitelkou Slovenské národní galerie. Další příklady bychom patrně hledali marně. Současně platí, že jen minimum českých historiků umění a kurátorů má zkušenosti s prací v zahraničí.

Polští kurátoři jsou ve světe mnohem více vidět. Největší hvězdou je čtyřiačtyřicetiletý Adam Szymczyk, který jedenáct let vedl Kunsthalle v Basileji a který je pověřeným ředitelem příští Documenty v roce 2017. Předposlední Berlínské bienále v roce 2012 společně kurátorovali umělec Artur Źmijewski a Joanna Warsza. Zahraniční zkušenost má za sebou například i ředitelka Muzea moderního umění ve Varšavě Joanna Mytkowska, která před nástupem do funkce působila v Centre Pompidou.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné