Čekání na ředitele

Jan Skřivánek zprávy září 2013

Praha – Jiří Fajt, kterého začátkem července, jen pár dní před výměnou vlády, jmenovala ministryně kultury Alena Hanáková do čela Národní galerie, se ředitelského postu ujme až začátkem příštího roku. V srpnu se na tom Fajt dohodl s jejím nástupcem Jiřím Balvínem. Prozatímním ředitelem galerie do ledna zůstává Vít Vlnas. Původně měl být Fajt ředitelem již od září, odklad nástupu si sám vyžádal. „Převzít takto komplikovanou instituci bez toho, aby proběhl audit, by bylo pošetilé,“ vysvětluje. „Myslím, že to byl také jeden z problémů Vladimíra Rösela, který až dodatečně zjišťoval, do čeho vlastně vlezl.“

Proti postupu ministryně kultury, která s obsazením postu generálního ředitele NG váhala několik měsíců a rozhodla se konat až poté, co oznámila vlastní rezignaci, se okamžitě ohradila odborová organizace NG a v nebývale ostře formulovaném dopise o několik dní později také profesní sdružení historiků umění, Uměleckohistorická společnost (UHS). Odboráři i UHS trvají na tom, že nový ředitel má vzejít z otevřeného výběrového řízení, bez ohledu na to, že by šlo již o třetí konkurz za čtyři roky.

Okolnosti svého jmenování považuje za nešťastné i sám Jiří Fajt. „Samozřejmě, že jsem zvažoval, jestli to mám v této situaci vůbec přijmout. Nakonec jsem souhlasil, protože chci, aby se celá věc už nějak uzavřela. Buď dostanu šanci galerii opravdu řídit, nebo mě další ministr hned zase odvolá. Ať tak, nebo tak, tohle divné období tím skončí. Pokud dojde k nějakému dalšímu konkurzu, určitě už nechci kandidovat,“ vysvětluje Fajt. Ministr Jiří Balvín původně  signalizoval, že Fajta odvolá a bude trvat na výběrovém řízení. Názor změnil po ostudě s odvoláním nového ředitele Národního divadla Jana Buriana, které po intervenci premiéra vzal hned druhý den zpět.

Podle Jiřího Fajta je pro fungování galerie klíčové, aby ministerstvo převzalo odpovědnost za dluhy, které vznikly za Knížákova vedení, a navýšilo její rozpočet tak, aby pokryl alespoň provozní náklady. Rozruch kolem Národního divadla Fajtovu pozici v dalších jednáních s ministerstvem paradoxně posílil. Otázkou však zůstává, co se bude dít po říjnových volbách. „S Jiřím Fajtem bych se v první řadě chtěl sejít a mluvit s ním o budoucím směřování Národní galerie. Až poté bych se rozhodoval – ovšem nepředpokládám, že bych ředitele galerie odvolával,“ prohlásil v anketě Hospodářských novin stínový ministr kultury za ČSSD Ivan Krejčí. Pokud však bude ČSSD sestavovat koaliční vládu, je velmi pravděpodobné, že do křesla ministra kultury nakonec usedne někdo úplně jiný.

Jiří Fajt zvítězil v konkurzu v roce 2010, ve kterém ředitele NG vybírala mezinárodní porota. Tehdejší ministr Václav  Riedlbauch jej však bez jakéhokoliv vysvětlení odmítl jmenovat, respektive váhal s tímto krokem až do voleb. Nový ministr Jiří Besser pak konkurz zrušil. Důvodem byly spekulace, které šířili neúspěšní kandidáti, že výběr byl zmanipulován. Důkazem toho měla být skutečnost, že kurátor Richard Drury se překvapivě umístil před favorizovaným Markem Pokorným a Vítem Vlnasem. „Myslím, že hlavně na zahraniční členy mohl (Drury) udělat velmi dobrý dojem,“ vysvětloval však věc tehdy jeden z porotců Lubomír Slavíček (viz AA 2010/7–8), který je jinak ostře proti Fajtovi.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné