Cena F. X. Šaldy

Jan Skřivánek zprávy červenec 2012

Praha – Historička umění Hana Rousová se stala laureátkou Ceny F. X. Šaldy za loňský rok. Cena je udělována za mimořádný kritický či ediční knižní počin v umělecké a duchovědné oblasti. Hana Rousová byla oceněna za výstavu a knihu Konec avantgardy? Od mnichovské dohody ke komunistickému převratu (Galerie hl. města Prahy a nakladatelství Arbor vitae), které mapovaly dosud přehlížené umění 40. let.

„Haně Rousové nejde o předkládání hotových závěrů či formulování uzavřených definic, ale zajímá ji otevřený diskurs, hledání nových souvislostí a vytváření nových myšlenkových struktur. Jde jí o tvůrčí polemiku nad shromážděným materiálem a o jeho mnohovrstevnaté čtení a interpretaci, tedy o dynamický přístup, jehož závěry se mohou časem i vyvíjet a měnit. Jak sama uvádí v úvodu, její projekt neurčuje, co je třeba si myslet, ale dává podněty, k tomu, o čem je možné přemýšlet,“ charakterizuje Rousovou její spolupracovnice Anna Pravdová.

V šestnáctileté historii ceny je Rousová teprve třetím oceněným věnujícím se oblasti výtvarného umění. Loni se laureátkou stala literární a výtvarná teoretička a spisovatelka Věra Linhartová, v roce 2005 cenu získala Jarmila Vacková za knihu Van Eyck. Dalšími laureáty v minulosti byli například básník Miloslav Topinka, filozof Zdeněk Vašíček nebo muzikolog Lubomír Dorůžka. Cenu za rok 2011 udělovalo odborné grémium ve složení muzikolog a skladatel Aleš Březina, divadelní kritik Michal Dočekal, historik a publicista Tomáš Glanc, filmový historik a publicista Ivan Klimeš, literární kritička a historička Marie Langerová, filmová teoretička Kateřina Svatoňová a historik umění Jindřich Vybíral.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné